A Földközi-tenger öt legnagyobb cápája
Nincs is jobb, mint a tengerben lubickolni, ugye? Vagy, mikor megérzed a víz selymes tapintását, szíved szerint azonnal kirohannál, mivel egy bizonyos filmzene jut eszébe, erős állkapcsok rémével kísérve? Lássuk, milyen félnivalód van a legkedveltebb magyar úticél, a Földközi-tenger esetén!
A Steven Spielberg által rendezett Cápa című horrorfilm mindenki számára ismerős lehet, a mondanivalójával együtt: rettegj a cápáktól! A partközelben fürdőzve természetesen nem jelentenek (nagy) veszélyt, de nem árthat tudni, mi úszkál még velünk együtt a vízben.
A méret a lényeg: az óriáscápa
Kezdjük azzal a fajtával, amelyik a legrémisztőbbnek és legpikánsabbnak hangzik: az óriáscápával! A cáparettegők számára van két rossz hírünk: az egyik, hogy hossza elérheti akár a 9-11 métert is, a másik pedig, hogy a mérsékelt övezet minden egyes sós vizében előfordul. Azonban szolgálhatunk egy örömteli információval is: állatunk „plankton-diétára” fogta magát, így emberhúst nem fogyaszt.
Étkezési szokásait tekintve nehezen nevezhetnénk kulturáltnak: nyitott szájjal eszik, beszívva a vizet, az oxigént, és a planktonokat, hogy aztán kopoltyúrései révén kiszűrje az utóbbit, az előbbieket pedig visszaszolgáltassa a víznek. Ráadásul gyakran közlekedik a víz felszínének közelében, ezzel nem kis ijedtséget okozhatva a tapasztalatlan turistáknak.
Jellegzetes külső: kalapács szemekkel
Még érdekesebb a nagy pörölycápa, avagy kalapácsfejű külseje. Nevét kalapács alakú homlokának köszönheti, melynek végein helyezkednek el szemei. Ezeket egy pislogó hártya védi az esetleges sebesülésektől: nem is járnak vele rosszul, ugyanis távolságuknak és gömbszerű alakjuknak köszönhetően 360 fokos látást biztosítanak. Ráadásul homlokán találhatóak renkívül érzékeny elektroreceptorai is, amelyek gyenge elektromos jeleket is képesek befogni, elvezetve cápánkat aktuális zsákmányához.
A nagy pörölycápa már kicsit véresebb áldozatokat követel: polipokkal, halakkal, rájákkal táplálkozik, sőt kalapácsfejűeket is fogyaszt – méretei és fogai miatt nemcsak kannibalizmusra hajlamosnak, hanem emberre veszélyesnek is tekintik. Az 5-6 méteres állatnak azonban biztosan csak egy támadás tulajdonítható, azt is kiprovokálták, legalábbis az ISAF támadásra hajlamos cápafajokat vizsgáló adatai szerint.
Mélyvízben veszélyes: a sötétcápa
A Földközi-tenger nyugati részén honos a fekete-, vagy sötétcápa. A feketecápa sem nevezhető kistestűnek: több mint három méteres, s nem egyszer neki is vér tapad a fogához: halakkal, tintahalakkal és más cápákkal táplálkozik. Általában mély vízben érzi jól magát, azonban egy-egy példány betévedhet sekélyebb területekre is, s nem kis kárt okozva a fürdőzőknek –a tudósok szerint nagyon veszélyes faj. Ennek ellenére az ISAF 2010-es összesítése szerint eddig csak öt támadás írható a számlájára.
A legvérengzőbb fenevad: a tigriscápa
Úgy tartják, a legártalmasabb a tigriscápa: ez a faj ugyanis arányaiban nézve több halálos kimenetelű támadást tudhat magáénak, mint híres társa, a nagy fehércápa. Ezt kíváncsi természetének is köszönheti: sok mindenbe belekap, megízlelve azt, így nem egyszer találtak gyomrában hulladékokat, fémtárgyakat, pedig alapjáraton az élőlények zamatát kedveli.
Szerencsére a Földközi-tengerben csak homoki tigriscápa fordul elő, ami nagyrészt ragaszkodik a halakhoz, a fiatal cápákhoz, a rájákhoz és a tintahalakhoz. Azonban a parthoz közelebbi térségeket kedveli, viszont gyakran csak éjszaka vadász, így a legnagyobb veszélyt az éjszakai fürdőzőkre jelentheti. Ennek megfelelően, csak a negyedik a veszélyes fajok sorában, 77 feljegyzett támadással.
A horror nézők réme: a nagy fehércápa
A leghíresebb cápafaj a 3-4 méteres nagy fehércápa. Cikkünk szempontjából ez a faj a legérdekesebb: a filmek fehércápát tekintik az emberekre nézve a legveszélyesebb fajnak, pedig leghosszabb példánya is „csak” 7,5 méter volt, tehát jóval kisebb az óriáscápánál. Ennek ellenére mindenki számára ismerős lehet fogainak recés felépítése és fejének ide-oda rángása, miközben – legalábbis a képernyőn – szétmarcangolja az aktuális darab húst…
Ilyenkor akár 60-70 kilogrammnyit is elfogyaszthat, ráadásul, bár többnyire nappal aktív, a nap bármely részét, tehát az éjszakát is alkalmasnak találja a táplálkozásra (nyilván nem halott a „hat után nincs kaja!”-elvről). A jó hír az, hogy a kutatók szerint, miután kiadósan belakmározott, akár hónapokig is képes önmegtartóztatást mutatni, ráadásul, bár ez a faj felelős a legtöbb embert ért támadásról (403-mal áll a lista élén), a többségük nem halálos. Aggodalomra tehát semmi ok: ha véletlenül „összeúszol” egy példánnyal, nagy eséllyel csak valamelyik végtagod bánja!
Végül a klasszikus horror előzetese: