A keleti konyha gyógyító fűszerei
Sorozatunk harmadik részében a keleti konyha gyógyító fűszereit vesszük górcső alá!
A kínai és indiai ételek aromás, néha csípős fűszereinek legtöbbjét a keleti kultúrákban már évezredek óta használják a gyógyászatban. Nem véletlenül!
Szerecsendió
Népszerű fűszernövény, amely nemi vágyserkentőként vált ismertté, hatóanyagai ugyanis izgató hatással bírnak, ám az adagolással nem árt vigyázni. A huszonöt gramm feletti fogyasztás hallucinogén hatása miatt nem ajánlott. A nőknek menstruációs problémák esetén jelenthet megoldást, olaja pedig az ízületekre gyakorol jótékony hatást. Étvágyjavítóként is alkalmazhatjuk.
Koriander
Habár levelének jellegzetes aromás íze megosztja a társadalmat a népszerűség tekintetében, de a magját és a gyökerét is felhasználják a keleti konyhában. Gyógyászati célra pedig a termését használják fel. Hatékonyan segít felfúvódás esetén, de egyéb emésztőszervi panaszok esetén is alkalmazzák. Illóolaja reumás kezeléseknél használt szerek egyik népszerű alkotóeleme. Érdemes megjegyezni, hogy egyeseknél bőrallergiát okozhat.
Gyömbér
A gyömbérről már ötezer évvel ezelőtt azt írták a kínaiak, hogy gyógyító hatása van. Illóolajai nyugtatják a gyomrot, a bélrendszerre gyakorolt hatásai között a szélhajtó és görcsoldó tulajdonságait lehet megemlíteni. Nem véletlen, hogy a gyömbér, mint ital, népszerűvé vált. Hatóanyaga csökkenti a nyálkahártyák irritációját, ezen kívül pedig memóriajavítóként is alkalmazható. Olaj formájában ízületi betegségek külső kezelésére is kiváló.
Kurkuma
A curry fűszerkeverék egyik alkotóeleme, másik elnevezése indiai sáfrány. A valóságban azonban semmi köze a sáfrányhoz, mindössze a sárga színe után kapta a nevét. Már az ajurvédikus gyógyászatban is használták, elsősorban gyomorbaj esetén, de sebeket is kezeltek vele. Hatóanyaga, a kurkumin csökkenti a vér koleszterinszintjét, és vízhajtó hatása miatt a veséket is karban tartja. Mivel a kurkumin gyorsítja a zsíranyagcserét is, fogyókúrás kiegészítőként is ajánlják. Manapság több kutatás is arra irányul, hogy a rákos sejtképződés csökkentő hatását bizonyítsák.
Csillagánizs
Habár nem rokona az ánizsnak, hasonló illata és íze van. Gyógyteáját gyomorerősítő szerként ismerik, de hasi fájdalmak esetén is ajánlott inni a készítményből. Más keleti fűszerekhez hasonlóan alkalmas az ízületi fájdalmak csillapítására is. Egyik hatóanyaga az influenza elleni gyógyszer fontos összetevője. A 2009-es H1N1 járvány idején Csen Csu kínai egészségügyi miniszter azt javasolta az ázsiai ország lakóinak, hogy fogyasszanak minél többet a fűszerből.
Cayenne-bors
A Dél-Amerikából származó növényt a fűszerek királyának is nevezik. Valójában egy csípős paprikafajtának por állagú őrleménye, chilli-keverékeben is megtalálható. A kapszaicin tartalmának köszönhetően fájdalomcsillapító hatása van. Serkenti a vérkeringést, szívproblémás rosszullét esetén ajánlott egy teáskanálnyit meleg vízben feloldani és meginni. Teája egyébként csökkenti az étvágyat, így akár a fogyókúrázók is sikerrel alkalmazhatják.