Mindent a homeopátiáról, az alternatív gyógymódról

Sokat vitatott a homeopátiás kezelés, de vajon mi is az, milyen esetekben lehet vagy érdemes alkalmazni?

A homeopátiáról (vagy hasonszenvi gyógymódról) először a 18. században írt, Samuel Hahnemann. A homeopaták szerint a betegségeket lehet olyan szerekkel kezelni, melyek egy egészséges emberben a betegséghez hasonló tüneteket váltanak ki. Hahnemann elmélete szerint, ami nagy mértékben valamilyen tüneteket vált ki, az kisebb mennyiségben gyógyító hatású lehet. Mivel ilyenkor a szervezet természetes védelmi rendszere beindul. Minél kisebb adagot alkalmazunk, annál hatásosabb lesz a szer. Sorozatos hígításokkal és a hígítások közötti rázással megszüntethetők a szer toxikus hatásai, a vivőanyag (többnyire víz, alkohol, vagy cukor) megőrzi a szer tulajdonságait. A végtermék azonban gyakran annyira híg, hogy vegyileg megkülönböztethetetlen a tiszta vivőanyagtól. A szer erőségét így egy betű és egy szám adja meg: D8 azt jelenti, hogy nyolcszor egymás után hígították tízszeresére az eredeti oldatot.

Hahnemann egy olyan rendszert fejleszetett ki, amely nem csak a tüneteket, hanem az egész embert kezeli. Körülbelül száz szert tesztelt és próbált ki, melyek közül a legtöbb még ma is használatban van. A homeopátiás orvosságokat többféle alapanyagból (növényi, ásványi, állati eredetű anyagokból) állítják elő, a szervezetbe viszont rendkívül kis mennyiségben kerül, így teljesen biztonságos.

A homeopaták a páciensek által elmondottakra helyezik a hangsúlyt, a betegség szubjektív tüneteire. tényleges fizikális vizsgálatra ritkán kerül sor. A homeopátia vezérelve az, hogy a szervezet öngyógyító. A homeopátiás kezelés célja az ember öngyógyító képességének serkentése és erősítése. Ezért olyan szereket alkalmaznak, amelyek az egész személyt gyógyítják, nem a tüneteket szüntetik meg. A tünetet annak jeleként értékelik, hogy a szervezet küzd a betegség ellen. Előfordulhat, hogy a tünetek átmenetileg erősödnek, mielőtt enyhülni kezdenének.

A homeopátia akut (megfázás, nátha, sérülések, fájdalmak) és krónikus (allergia, kedélybetegségek) betegségek gyógyítására egyaránt megfelel. Bizonyos betegségeknél azonban csak támogató, segítő szerepe lehet, a hagyományos orvoslás mellett. Idült betegségek, teljesen ismeretlen eredetű panaszok, vagy tartósan súlyosbodó tünetek esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Függetlenül a homeopatikus szerek hatásosságától, a betegek a placeboeffektus révén valóban tapasztalhatják a közérzetük javulását. Így – más placebokészítményekhez hasonlóan – javulhatnak a pszichológiailag vagy viselkedéssel befolyásolható tünetek, mint a krónikus fájdalom, kimerültség, szorongás vagy depresszió.

A homeopátiás készítmények előnye, hogy kevés kivétellel egyáltalán nem ártalmasak, így érdemes kipróbálni őket.
 

Oldalak

Video Nagy 2025-ös szerelmi horoszkóp
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Sztárok
      Leonardo DiCapriót évek óta nem láthattuk a mozivásznon - legutóbb Martin Scorsese Megfojtott virágok című alkotásában játszott főszerepet -, ám hamarosan visszatér, de úgy látszik, immáron teljesen...
      Fashion&Beauty
      Kamilla királyné a minap nem egy pompás estélyi ruhában vagy sikkes kosztümben vonzotta magára a tekinteteket, hanem egy jóval hétköznapibb, de igencsak mutatós szerelésben.
      Utazás
      A MÁV frissen kiadott közleményéből kiderül: a jövőben csak jóval körülményesebb módon lesz elérhető az egyik népszerű jegytípus.
      Sztárok
      Az 51 esztendős műsorvezető rengeteg fölös kilótól szabadult meg az utóbbi időben, ami nem csupán a magabiztosságát, de az életmód kérdésekkel és a változókorral kapcsolatos tudatosságát is növelte.
      Egészség
      Az egészségbiztosító áprilistól új protokollt alkalmaz a térd-, illetve csípőprotézisre váró betegek esetében. Páciensek tízezreit vehetik le a várólistáról.
      Lifestyle
      Van egy pont, ahonnan már nincs visszaút – egy szakasz, amikor a kapcsolatot már nem lehet megmenteni. A tudósok szerint ez nem csak érzés kérdése, hanem egyértelműen meghatározható időszak, amely...