Egyre több a ragadozó a hazai erdőkben – Mit tegyünk, ha találkozunk eggyel?
Farkasok élnek a Börzsönyben, de egyre több lesz a hiúz és a medve is.
Határon túl medvék, idehaza farkasok
Hétfőn érkezett a hír, hogy feltehetőleg medve ölt meg egy 69 éves férfit a székelyföldi Gyergyóújfalu határában, akinek a nyakán, hasán és ágyékán láttak mély sebeket. Amíg Székelyföldön továbbra is fokozott veszélyt jelentenek a medvék – a Hargita megyei csendőrség közlése szerint péntektől vasárnapig hét riasztás érkezett medveveszély miatt, év eleje óta pedig ötszáz esetben kérték a Hargita megyei csendőröket a településekre bejáró medvék elhajtására –, addig Magyarországon mostanában inkább a farkasészlelések sokasodtak meg.
December elején, a frissen hullott hóban farkas lábnyomára bukkantak a Börzsönyben. Selmeczi Kovács Ádám, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának börzsönyi tájegységvezetője az InfoRádóban elmondta, 2017 óta élnek farkasok az ország északi részén található hegységben, illetve azóta mutatható ki a jelenlétük (pl. hóban, sárban hagyott nyom, illetve kameracsapdák felvételei alapján), és azóta is ott tartózkodik egy-két példány – írja az Infostart. Hazánkban azonban a személyes találkozás nagyon ritka, a park nem is nagyon hall olyan esetről, hogy ilyen előfordulna.
A farkasok megjelenése kapcsán a tájegységvezető elmondta: ökológiai értelemben javuló tendenciát mutat, hogy előfordulnak, visszatelepülnek bizonyos nagyragadozó fajok. Ennek több oka van, de mind csak találgatás; a lényeg, hogy a védelmi törekvéseknek köszönhetően egyre-másra előkerülnek ezek a fajok, a hiúz, a farkas és a medve is.
A szakértő arra is kitért, mi a teendő, ha valaki mégis összefut egy-egy ragadozóval a magyar erdőkben. A tanácsokat a következő oldalon találod.