Türkmenisztánban van a Pokol kapuja - a világ nyolcadik csodája

A "Pokol kapuja" egy olyan jelenség, amely félelmetes, izgalmas, hatalmas turisztikai látványosság, a helyiek szerint pedig a nyolcadik csoda. De honnan származik, mi ez egyáltalán, és mi köze van az Ördöghöz?

A Pokol kapuja

Legyünk őszinték: ha a Földön egy földrajzi képződményt a "Pokol kapujának" neveznek, akkor meglehetősen különlegesnek gondoljuk - és egyben félelmetesnek is. A sivatagban található hatalmas kráterről beszélünk, amely sokak szerint a világ nyolcadik csodája is lehetne, annyira extra. És amúgy Türkmenisztánban van.

A "Pokol kapui", amelyet néha "Pokol kapujának" hívnak, "Ajtó a pokolba" - érted a lényeget - egy nem mindennapi jelenség. A 230 láb széles gödör az elmúlt 40 évben szüntelenül égett a Karakum-sivatag közepén, a türkmenisztáni Derweze (Darvaza, 350 fős) falu közelében. Éjjel-nappal ártalmas füstöt áraszt, és úgy világítja meg a sivatagi talajt, mint egy második Nap. Ma már turisztikai hotspotnak számít (szó szerint), melyet az emberek látogathatnak, miközben hetekig karavánozhatnak személyre szabott túrákon Üzbegisztántól Kirgizisztánig és vissza. Szóval mi a pokol van a Derweze-kráterrel? Természetes? Mesterséges? Sátán gyártmánya?

Baleset

A Derweze-kráter mindenekelőtt baleset. Ahogy Anatoly Bushmakin, a türkmén geológus mondja a CTV News hírügynökségnél, 1971-ben a szovjet geológusok földgázfúrást kezdtek (Türkmenisztán a világ hatodik legnagyobb földgáztartaléka a The Guardian szerint), és kilyukasztottak egy földalatti barlangot. Felszerelésük beesett, a lyuk magába omlott, és mérgező metángőz kezdett szivárogni a levegőbe. A tisztviselők a helyzetet a gáz meggyújtásával próbálták orvosolni, és azt hitték, hogy pár hét múlva leég. De nem, a metán a mai napig táplálja ugyanazokat a lángokat. Az olyan emberek, mint a kanadai felfedező, George Kourounis, a kráter pereme közelében perzselő hőt írnak le. A türkmén kormány sokáig egyenesen figyelmen kívül hagyta a lángoló gödröt. Valójában csak nemrégiben - valamikor 2021 februárja előtt - a Karavánisztán e cikkéből kiindulva - állítottak fel kerítést, és ez csak a turisztikai pénzre alapozva történt meg. A telek körül egy apró, turisztikai iparág alakult ki, teljesen jelöletlenül a Karakum ("Fekete homok") sivatag közepén, amely a világ egyik legnagyobb sivataga, Türkmenisztán fővárosától körülbelül 270 kilométerre (168 mérföldre) északra. Most szafariról, extrém sivatagi sportokról és egy ökoturisztikai fellendülésről beszélnek, hogy Türkmenisztán gyér 12 000-15 000 éves külföldi látogatóját fellendítsék. Valójában 2020-ban Gurbanguly Berdymukhamedov türkmén elnök 220 000 hektáros természetvédelmi területet hozott létre a Karakum-sivatagban, amely a Derweze-krátert fedi.

Fotó: 123rf

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Sztárok
      Pedig különleges évfordulóról van szó: a brit király kereken húsz évvel ezelőtt fogadott örök hűséget a feleségének.
      Utazás
      Noha az intézkedés egyértelműen könnyítésnek tűnik, számos fontos kérdés még mindig megválaszolatlan.
      Lifestyle
      Korunk forradalmi technológiája radikális mértékben újítja meg a munkaerőpiacot, és noha a változások - az emberi döntések túlsúlyának köszönhetően - egyelőre még komótos tempóban zajlanak, 2026-ban...
      Utazás
      Lassacskán minden turista radarjára felkerül Európa egyik legkülönlegesebb desztinációja. Te be tudod azonosítani egyetlen kép alapján, hogy melyik városról van szó?
      Lifestyle
      Van egy kérdés, ami teljesen ártalmatlannak tűnhet, mégis szinte minden ikres anyukánál kicsapja a biztosítékot. Nem sértő, nem tolakodó – mégis olyan szinten érthetetlen, hogy újra és újra felteszik...
      Lifestyle
      Nemsokára itt a húsvét, szóval a következő vásárlásnál nézd meg kicsit jobban a címkét, és engedd meg magadnak a valódi élményt – a nyuszi is ezt tenné.