Ez végre pontot tehetne a hálapénz problémára? A betegek így gond nélkül tudnának fizetni, ha szeretnének

A hálapénz még mindig nagy vitát generál a különböző európai országokban, köztük Magyarországon is. Itthon már négy éve nem lehet hálapénzt elfogadni.
Ez lehetne a végleges megoldás, ha valaki mégis adni szeretne
A hálapénz, más néven paraszolvencia (még latin eredetű szó is van rá), hosszú ideig a magyar egészségügy egyik sajátos jelensége volt. A betegek gyakran pénzt vagy ajándékot adtak az orvosoknak, hogy kifejezzék hálájukat, vagy hogy előnyösebb ellátásban részesüljenek. Bár sokáig megtűrt gyakorlatnak számított, az utóbbi években a jogszabályok jelentősen szigorodtak, és ma már a hálapénz adása és elfogadása egyaránt bűncselekménynek minősül.
A hálapénz gyakran összefüggött azzal a hiedelemmel, hogy az orvosok így jobb ellátást nyújtanak, vagy előnyben részesítik az adott beteget. Magyarországon már a 20. század elején jelen volt, de igazán az 1950-es évektől vált elterjedtté. Az állami egészségügyi rendszerben dolgozó orvosok alacsony fizetése miatt sok beteg úgy érezte, hogy a paraszolvencia egyfajta „kiegészítő jövedelem” az orvosok számára. Az 1980-as évektől kezdve egyre több társadalomtudományi és jogi vita zajlott arról, hogy a hálapénz milyen hatással van az egészségügyre, és hogy szükséges-e annak szabályozása vagy megszüntetése.
A hálapénz tilalmát 2021. január elsején vezették be Magyarországon. A törvénymódosítás értelmében a hálapénz adása és elfogadása egyaránt bűncselekménynek számít, amely büntetőjogi következményekkel járhat. A tilalom célja az egészségügyi rendszer átláthatóbbá tétele és az egyenlő ellátás biztosítása minden beteg számára.
Azonban mi lenne, ha valahogy mégis tudna fizetni a beteg hálapénzt, ha akarna. A galériánkban megmutatjuk, hogyan is működhetne ez a gyakorlatban!





























