Sokan inkább kifizetik a csiklócsonkítást, mint hogy iskolába járassák a gyermeküket - Magyar orvosnők Tanzániában 3. rész

Tanzániai riportunk első és második részében kitértünk a maszáj törzs kultúrájára, és mindennapjaira, illetve az általános egészségügyi helyzetre. Magyar orvosnők látogattak el a térségbe, és meséltek a tapasztalataikról.
Sokkoló rituálék a világban
Egyes kultúrákban léteznek olyan megrendítő rituálék, amelyek nemcsak fájdalmasak, de egy életre nyomot hagyhatnak az ember testén és lelkén egyaránt. Ilyen például a sateré-mawé törzsnél bevett szokás, miszerint mindenkinek át kell élnie a dzsungel legkínzóbb fájdalmát, azaz a paraponera clavata, avagy a 24 órás hangya csípését, amely a legfájdalmasabb rovarcsípésnek számít a világon. Egy ilyen állatokból készült kesztyűt kell viselniük 10 percen keresztül a fiúknak azért, hogy férfivé válhassanak. Ezt a gyakorlatot akár 20 alkalommal is meg kell ismételniük.
Hasonlóan sokkoló az a rituálé, amit a kisgyermekeken végeznek Afrika egyes részein, de Latin-Amerikában, és Ázsia egyes országában is jellemző ez a gyakorlat. A Tanzániáról szóló riportsorozatunk első és második részében korábban már részletesen bemutattuk a maszáj törzs mindennapjait, azonban az egyik legrémisztőbb szokásukról nem számoltunk be bővebben. Ez pedig nem más, mint a csiklócsonkítás és a körülmetélés.
Csiklócsonkítás
A csiklócsonkításnak amellett, hogy egy rendkívül fájdalmas rituálé, semmilyen egészségügyi előnye nincsen, csupán azért végzik el az átlagosan 8-9 éves kislányokon, mert áll mögötte egy mély vallásos és kulturális hiedelem. A kormány egyébként már betiltotta a beavatkozást, ám mivel a maszáj törzs Tanzánia egy olyan részén él (a sivatagban), amerre egy járőr sem igazán kocsikázik, így nem igazán lehet védekezni ellene.
Fiatal korban végzik el a csonkítást a gyermekeken.
Lapozz a folytatáshoz!
Oldalak

This is a modal window.