Utazhatunk Dubajba Ramadán idején? Kisokos a Ramadán ünnepéhez
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2023/cikkek/dubaj_nyaralas_lead.jpg?itok=LONipNfK)
Sokszor felmerül a kérdés, hogy a Ramadán idején egyáltalán lehet-e Dubajba utazni, és hogy tulajdonképpen mi is az a Ramadán. Összeállításunkból most ezekre a kérdésekre is választ kaphat az olvasó.
Ramadan Dubajban
Az iszlám vallást nagyjából 1,8 milliárd ember követi, a világ második legnagyobb vallásának tartjuk a kereszténység után. A muszlimok számára a Ramadán az iszlám naptár legfontosabb hónapja, idén március 11-től kezdődött és egészen április 9-ig tart.
Az iszlám vallás öt oszlopra épült; a hitvallásra („Nincs más Isten, csak Allah, és Mohamed az ő prófétája.”), a napi ötszöri imára, a Ramadán havában a böjtre, a zarándoklatra Mekkába, azaz a muszlimok szent városába, valamint az adakozásra a szegényeknek. Ezek a vallás legfontosabb pillérei, amelyeket minden igazhívőnek követnie kell. A Ramadán tehát az együtt eltöltött idő, a közösséggel való osztozás, a hagyományok őrzésének és a spiritualitásnak az ideje.
Amikor külföldiként ebben az időszakban látogatunk Dubajba, különösebb változást nem látunk. Az üzletek ilyenkor meghosszabbított nyitvatartási idővel tartanak nyitva, a vendéglátóhelyek üzemelnek, de bizonyos íratlan etikett szabályokat igyekezzünk betartani, pl. kerüljük az ételek és italok fogyasztását, ha olyan emberek közelében tartózkodunk, akik böjtölnek, igyekezzünk visszafogottan viselkedni és lehetőség szerint az öltözködésben is legyünk kicsit szolidabbak - a vállat és térdet takaró öltözet tiszteletet jelent ilyenkor.
Suhoor és iftar
A Ramadán idején érdemes részt venni egy suhoor vagy iftar étkezésen, melyeket már a szállodák is biztosítanak ilyenkor. A napfelkelte előtti étkezés a suhoor, amelyen a nem muszlim vallásúakat is szívesen látják, izgalmas és érdekes élmény egy ilyen eseményen részt venni. Aztán később, ahogy a nap lenyugszik, a város is mintha kicsit megállna, és ágyúdörgés jelzi a böjt végét, azaz az iftar idejét, vagyis a napnyugta utáni étkezést.
Az Emirátusok hagyományai
Azok a látogatók, akik többet is szeretnének megtudni az Emirátusok hagyományairól és szokásairól, ellátogathatnak a Sheikh Mohammed Kulturális Megértés Központjába (SMCCU), amelyet éppen azért hoztak létre, hogy áthidalják a kulturális és tudásbeli szakadékot a muszlim és nem muszlim vallásúak között, és így lehetővé tegyék az egymás a nagyobb kulturális megértést.
Az Al Fahidi történelmi negyedben található SMCCU látogatói akár mecset látogatáson is részt vehetnek. Az Etihad Múzeum a Ramadán idején különleges eseményeket, rendezvényeket is kínál, és mutatja be az emirátusok kultúráját.
Az Eid Al Fitr, a böjt megtörésének ünnepe a szent hónap végét jelzi. 2024-ben várhatóan április 10-re esik. Ilyenkor „Eid Mubarakot” kívánunk, amelynek jelentése „áldott Eid”. Dubaj izgalmas programokkal, különleges műsorokkal ünnepli a böjti hónap végét.
Ha többet szeretnél megtudni a dubaji ramadán szent hónapjáról, látogass el a www.visitdubai.com oldalra!
Lead fotó, fotók: DET (Dubai Department of Economy and Tourism)