Kaotikus pályán halad egy rakéta, hamarosan a Holdnak csapódhat
A SpaceX hét évvel ezelőtt útnak indított rakétája csapódhat a Holdnak, miután kifogyott belőle az üzemanyag. A számítások alapján az űrszemét becsapódása március 4-én következhet be.
Irányíthatatlanul bolyongó űrszemét
Csillagászok kalkulációja szerint a Hold felé tart a SpaceX közel hét évvel ezelőtt, 2015 februárjában indított rakétája, a Falcon 9. A hordozórakéta egy olyan küldetés részeként indult útnak, hogy időjárási műholdat küldjenek az űrbe. A körülbelül 1,5 millió kilométeres út során azonban a rakéta második fokozatából kifogyott az üzemanyag és azóta egy kiszámíthatatlan pályán sodródik az űrben a Föld és a Hold körül – adta hírül a Live Science nyomán a hirado.hu.
A rakéta várhatóan idén március 4-én csapódik a Holdnak – közölte Bill Gray, a földközeli objektumokat nyomon követő szoftverek fejlesztője. A szakértő azt is megjegyezte, hogy január 5-én a tárgy közel haladt el a Hold mellett, március 4-én viszont becsapódhat. Előrejelzése szerint a rakétafokozat valahol a Hold Földtől távolabbi oldalán csapódik majd be, ami azt jelenti, hogy valószínűleg észrevétlen marad, a röppályáját azonban több tényező is megváltoztathatja. Ilyen például a napfényből származó nyomás, ami oldalirányba billentheti ki az űrszemetet.
A becsapódás helyszínének ismerete azért lenne előnyös a kutatók számára, mert a becsapódási hely pontos ismerete esetén a Hold körül keringő műholdak egyike megfigyelhetné a bolygó felszín alatti tartalmát, ami a becsapódási kráter tár fel. Nem ez lenne az első eset. 2009-ben a NASA holdkráterfigyelő- és érzékelő műholdja a Hold déli oldalába csapódott be, olyan füstfelhőt felszabadítva, ami lehetővé tette, hogy a kutatók kimutassák a holdi víz jeleit.
Egy kisebb meteorit hullott szét a horvátországi Zára (Zadar) felett – adta hírül a horvát meteoritfigyelő hálózat (HMM).