Egy baleset következtében a világűrben ragadt három asztronauta, nemsokára mentőakció indul értük
Egy mikrometeor következtében sérülést szenvedett az oroszok Szojuz-kapszulája, három űrhajós ragadt a Nemzetközi Űrállomáson. Mentőakciót szerveznek a kiszabadításukért.
Meghosszabbodik a küldetésük
Egy mikrometeor következtében nemrég sérülést szenvedett az oroszok Szojuz-kapszulája: három asztronauta - két orosz és egy amerikai - ragadt a Nemzetközi Űrállomáson, de nemsokára mentőakciót szerveznek a kiszabadításukért - értesült róla a Reuters. A szivárgás egy piciny, kevesebb mint 1 milliméteres lyukból ered a Szojuz MS-22 kapszula hűtőrendszerén, amely a Nemzetközi Űrállomáshoz dokkolt két visszatérő kapszula egyike, melyekkel épségben visszahozhatják az űrhajósokat. A sérült egységet végül üresen szállítják le, helyette egy alapvetően teherszállítási céllal tervezett indítást hoznak előre: az MS-23 kapszulát a fáma szerint február 20-án bocsáthatják majd fel a Bajkonur űrrepülőtérről, pilóta nélküli mentési misszióként.
Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz vezetője elmondta: mindez azt jelenti, hogy a legénység küldetése meghosszabbodik, ám ennek időtartamával kapcsolatban nehéz lenne konkrét jóslatokba bocsátkozni. Boriszov hozzáfűzte: ha közben vészhelyzet alakul ki, az ügynökség megvizsgálja, hogy az űrhajó felhasználható-e a legénység kimentésére. A baleset megzavarta Oroszország Nemzetközi Űrállomáson való tevékenységét, és arra kényszerítette őket, hogy lemondják az űrsétákat, ugyanis a tisztviselők a szivárgó kapszulára összpontosítanak.
Fotó: 123rf
A szakemberek 2022 tavaszán fedezték fel a a C/2022 E3 (ZTF) jelű üstököst, mely 50 ezer évente egyszer kerüli meg központi csillagunkat, a Napot. Ha szeretnénk elcsípni, egy hónap múlva tökéletes alkalmunk lesz rá.