Magyarország bűntérképe: ezekben a megyékben követik el a legtöbb bűncselekményt
Összességében a világ egyik legbiztonságosabb országában élünk, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki ártatlan. Cikkünkből kiderül, melyik megyékben történt a legtöbb bűncselekmény, és megmutatjuk a legbiztonságosabb régiókat is.
Javulnak a bűnügyi statisztikák
Harmadára esett vissza a Magyarországon elkövetett bűncselekmények száma az elmúlt tíz évben – ezt állapította meg egy friss kutatás, amely a hazai igazságügyi kormányzat a nemzeti büntetőpolitikának az elmúlt évtizedét, pontosabban a 2010-től eltelt időszakát és annak társadalmi hatását vizsgálta – írta meg a Hello Vidék. A fentiek alapján a rendőri eljárásban regisztrált bűncselekmények száma 2009-ben még 375 383 volt, 2020-ban pedig 152 974.
Az élet elleni bűncselekmények alakulását illetően például látványos változás történt: az emberölések száma – amibe a kísérletek is benne foglaltatnak –, egyharmadára csökkent, de a befejezett bűncselekményeknek a száma még ennél is kedvezőbb, miután száz alatt van 2019-re nézve.
A vagyon elleni bűncselekmények ugyanebben az időszakban szintén egyharmadára estek vissza, hasonlóan alakult a rablások száma is, ami a 3100-as értékből 616-ra mérséklődött. Ebben persze lehet némi szerepe annak is, hogy a szabálysértés összeghatárát 2012-ben 20.000 Ft-ról 50.000-re emelték, így az ez alatti értékek eltulajdonítása már nem jelenik meg a bűnügyi statisztikában. Csökkenő tendenciát mutatnak a gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények is, és javult a közterületen elkövetett bűncselekmények száma, ami egy évtized alatt 115 ezerről 45 ezerre esett vissza. Mi több, a felderítési arányok is javultak: 38 százalékról közel 70 százalékra az évtized második felére.
A KSH adatai szerint az elmúlt egy évben (2020 szeptemberéhez viszonyítva 2021 szeptemberében), a bűncselekmények számát tekintve is számos területen javulás tapasztalható: Magyarországon kevesebb garázdaság történt és kevesebb az ittas járművezető az utakon. Hamis iratokkal is kevesebb embert csíptek fülön, viszont közokirathamisítást – gyaníthatóan az oltási igazolványok bevezetésének is köszönhetően – többen követtek el, és nőtt a rongálások és a csalások száma is.