Kirándulás hazánk cseppkőbarlangjaiba
A jó idő közeledtével az emberek is kibújnak odúikból és ha nem látják az árnyékukat, akkor kirándulni mennek. Már csak az a kérdés hova? Ha valaki ki akar szabadulni a természetbe, de nem csak céltalanul mászkálni a réteken, akkor remek alternatíva egy cseppkőbarlang.
Látványos túra
Az ország minden táján találhatunk barlangokat, bármerre is vessük utunkat, de ha inkább nézelődni szeretnénk, nem pedig kalandra vágyunk, akkor irány egy cseppkőbarlang. Több lehetőség közül választhatunk, nem kell azonnal Aggtelek-re sietni, persze megéri, hiszen nem csak hazánk leghíresebb cseppkőbarlangja, de Szlovákiával közös világörökségünk.
Plusz, sajnos a magyarországi barlangoknak csak egy töredéke cseppkőbarlang, és ezek közül is csak néhány látogatható engedély, illetve különösebb barlangászati ismeretek és felszerelés nélkül és azok nagy része is a Tiszántúl északi részén van.
De mi is az a cseppkő és miért van a barlangokban. Földrajz óráról sokaknak ismerős lehet, vagy talán már a feledés homályába merült. A cseppkövek különböző ásványokból jöhetnek létre, jelenleg 68-féle különböző anyagú cseppkövet ismerünk, melyből hazánkban többnyire 4 fordul elő. A nevük is elárulja őket, hiszen a csepegő vízből kiválnak ezek az ásványi anyagok, egymásra rakódnak és így alakulnak ki a különböző formájú és méretű cseppkövek. A képződés gyorsaságát nagyban befolyásolja az éghajlat, a víz-utánpótlás szempontjából, valamint az hogy milyen mennyiségben vannak jelen az ásványok a vízben.
Hosszú és érdekes barlangok
Rendkívül sokféle alakban fordulhatnak elő: állhatnak, függhetnek, vagy ha ez a kettő összeér, akkor cseppkőoszlopról van szó, hogy csak néhányat említsek a körülbelül 15 fajtából.
Az Aggteleki-karszt vagy más néven a Baradla-Domica-barlangrendszer hazánk legrégebben és egyben legjobban kutatott, valamint leghosszabb és legismertebb cseppkőbarlangja.
Az összhosszúsága több, mint 25 km, a szlovákiai résszel együtt, több bejárata is van. Már 1549-ből is van róla egy írásos forrás, de először csak a 18. század végén készült róla felmérés. 1995-ben nyílvánította az UNESCO a világörökség részévé. Az Aggteleki Nemzeti Park leglátogatottabb látványossága, és ami a legjobb, hogy egész évben látogatható, több túraútvonalon, melyek közül kedvünkre válogathatunk - a legkedveltebb mindössze 1 km hosszú és nagyjából egy órát vesz igénybe.