Fontos mozzanat történt az életre alkalmas világok keresésében
Hatalmas változást hozhat ez a felfedezés.
Élet a Földön túl
Először mutattak ki szén-dioxidot egy exobolygó légkörében a James Webb űrteleszkóp segítségével – közölte a berni és a genfi egyetem nyomán az MTI.
A szén-dioxid a Föld légkörének központi eleme, szerepet játszik az éghajlat alakulásában, egyértelmű kimutatása a Naprendszeren kívüli bolygók légkörében pedig fontos lépés az életre alkalmas világok keresésében – írja a felfedezést szenzációsnak nevező csütörtöki közleményében a két egyetem.
A WASP-39b egy Naphoz hasonló csillag körül keringő forró gázóriás, a Földtől 700 fényévre. A kutatócsoport a szén-dioxid jelenlétét úgynevezett közeli infravörös spektrográf segítségével mutatta ki a WASP-39b légkörén áthaladó fényben.
Natalie Batalha, a nemzetközi kutatócsoport vezetője úgy fogalmazott, „a szén-dioxid egyértelmű nyomának felfedezése a WASP-39b-n jó jel mind a kisebb, Föld-méretű bolygók légkörének felfedezéséhez, mind más gázok, köztük a metán, vagy például a víz gyakoriságának méréséhez”. A légkör összetételének meghatározása segítséget nyújt a bolygó keletkezésének és fejlődésének megértéséhez – írják a sajtóközleményben.
Több mint 110 millió éves dinoszaurusznyomokat találtak egy kiszáradóban lévő folyó medrében.