Gigantikus aszteroida üldözi a Földet
Az idegen objektumot 2020-ban fedezték fel, és a kutatók számítása szerint még legalább négyezer évig "velünk maradhat".
Trójai aszteroida
A tudósok még 2020-ban fedezték fel egy, a Földet követő, úgynevezett trójai aszteroida jelenlétét, ám csak most sikerült minden kétséget kizáróan igazolni, hogy az idegen objektum egy pályán osztozik a kék bolygóval - jelentette a Space.com. A szakemberek korábban már rábukkantak egy hasonló tulajdonságokkal rendelkező aszteroidára, melyet 2010 TK7-nek neveztek el, 2020-ban aztán azonosították a második ilyen kisbolygót, a 2020 XL5-öt is.
A 2020 XL5 trójai aszteroidaként történő azonosítása azt erősíti meg, hogy a 2010 TK7 nem egy ritka kivétel volt, és valószínűleg jóval több ilyen objektum lehet a Föld közelében - fogalmazott a Nature Communications című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerzője, Toni Santana-Ros, aki úgy véli, új égboltfelmérési programokkal sikerülhet rátalálni a trójai kisbolygók maradékára is.
A 2020 XL5 objektumot 2020 decemberében fedezte fel a Pan-STARRS 1 program hawaii teleszkópja, aztán később a kisbolygót regisztrálták a Nemzetközi Csillagászati Unió Kisebb Bolygók Központjának adatbázisában. Egy Tony Dunn nevű hobbicsillagász aztán kiszámolta az aszteroida pályáját, és arra a következtetésre jutott, hogy a különleges égitest a Föld-Nap rendszer negyedik Lagrange-pontja (L4) körül kering. Érdekes egybeesés, hogy épp ugyanebben a régióban található a korábban felfedezett trójai aszteroida is.