Elképesztő mélységű tavak - Az édesvizek gyöngyszemei
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/default_images/image_not_found.jpg?itok=cxG_mT8U)
Földünk legmélyebb pontja köztudottan a Challenger Deep, mely a 11 kilométer mély csendes-óceáni Mariana-árokban van. Ez tehát a tengerek rekordja. Ám nemcsak sós, hanem olykor édesvizeink is lenyűgöző, egyben ijesztő mélységekkel rendelkeznek, és szépségben is felveszik a versenyt az óceánok csodás világával.
Bajkál-tó, Oroszország
Szibéria ékszere - sok Oroszországba érkező turista elsődleges úti célja a Bajkál-tó. Különleges szépsége mellett több rekordot is megdönt. Egyfelől ez a Föld legősibb állóvize, keletkezése körülbelül 25 millió évvel ezelőttre tehető. Ez már önmagában is elképesztő, ám a Bajkál egyben a világ legmélyebb tava, mélysége egyes pontokon több mint másfél kilométer.
Emellett a csodás környezet, gazdag élővilág sem elhanyagolható. A víz szinte kristálytiszta, körülötte még érintetlen őserdők sorakoznak. A terület rengeteg értékes állat- és növényfajnak ad otthont, olyan ritkaságok élnek itt, mint a bajkáli fóka, a világ egyetlen édesvízi fókafaja. Nem véletlen, hogy az itt élő népek mind szent tengerként tisztelik és a legnagyobb terület, amely a Világörökség részeként lett regisztrálva.
Tanganyika-tó, Afrika
Listánkon a második helyen a közép-afrikai Tanganyika-tó található. Ez ugyanis a világ második legmélyebb, egyben második legnagyobb felületű, illetve vízmennyiségű tava. A mélység egyes pontokon eléri az 1470 métert.
A területén összesen négy ország osztozik, részt kap belőle Tanzánia, Burundi és Zambia, közel fele pedig a Kongói Demokratikus Köztársasághoz tartozik. Vize a Kongó vízgyűjtő rendszerébe, majd onnan az Atlanti-óceánba ömlik. A tó egyrészt gyönyörű, kristálytiszta vizéről, másrészt halfajairól ismert: főként sügérpopulációjáról, ugyanis 250 sügérfajt található benne.
Kaszpi-tenger
Az állóvizet a rómaiak nevezték el tengernek, mert sósnak érezték. Valóban, sótartalma harmada a tengervíznek, mégis tónak számít, bár a besorolás nem egyértelmű. A Kaszpi-tenger azonban ilyenmód a Föld legnagyobb tava, zárt víztömege, ezen kívül mélysége eléri a több mint egy kilométert, listánkon tehát helyet kell, hogy kapjon. Öt ország határolja: Oroszország, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Irán és Türkmenisztán. A terület olajmezőkben és más energiaforrásokban gazdag, így a határok elosztása kulcsproblémát jelent.
Malawi-tó, Afrika
A más néven Nyasza-tónak is nevezett állóvíz Mozambik, Tanzánia és Malawi határán húzódik. Ám van egy találó beceneve is, David Livingstone felfedező a „csillagok tavának” nevezte, mert a halászok csónakjának lámpásai varázsos hangulatot teremtve a tavat a csillagokkal teli égboltra emlékeztetik.
A tó déli partján létrehoztak egy róla elnevezett nemzeti parkot, mely 1984 óta az UNESCO Világörökség részét képezi. A víztömeg legnagyobb mélysége 706 méter. Ez Afrika egyik gyöngyszeme, a vize szinte átlátszó és a világ összes édesvizei közül ez ad otthont a legtöbb halfajnak.