A vulkánok és a maffia hazája: Szicília
Szicília a Földközi-tenger legnagyobb szigete. Bár Olaszországhoz tartozik, de mégis különállónak tekinthető. Itt minden megtalálható: vulkánok, csodás tengerpart, az elmaradhatatlan borok, az olasz temperamentum és persze a maffia...
A sziget történelme
Szicília őslakosságát egy bizonyos "sicul" nevű törzs alkotta, innen ered elnevezése is. Az időszámítás előtti 8-7. században megjelentek a görögök, akiknek olyan pompás városállamokat köszönhetünk, mint Agrigento, Gela és Siracusa. Aztán a rómaiak is megérkeztek, akik a sziget olivaolaját, borát és kénjét hasznosították. A középkorban főleg arab és bizánci telepesek érkeztek, akiknek hatása a 11-12.századi normann építészetben is nyomon követhető. Ezt követte a 15. században a katalán gótika, ami erős spanyol hatásról árulkodik, mivel a sziget ekkor már a spanyol birodalomhoz tartozott. Végül a sziget 1860-ban csatlakozott az egyesült Olaszországhoz, de azért megtartotta különállását. Innen ered az azóta is fennmaradt keserű mondás, miszerint az olasz csizma rugdalja a szigetet. Szicília társadalma eléggé rétegzett, ennek tulajdonítható a híres maffia létrejötte is, amit máig nem tudtak a hatóságok feltérképezni és teljes egészében felszámolni.
Mesélő városok
Szicília különlegességét elsősorban az Etna adja, de a hegyek szépsége, az alattuk elterülő strandok,a felfedezésre váró történelmi városok és a helyi gasztronómia is mind hozzájárul a sziget pompás értékeihez. A fővárost, Palermót arab és normann hódítók alapították. Igazi európai város, amelynek a tipikus mediterrán hangulatot áraszt a zajos, folyton kiabáló emberekkel, sejtelmes sikátoraival és az erkélyeken lógó ruhákkal. A helyi közlekedés viszont nem túl jó, gyakori a zsúfoltság, szervezetlenség és fejetlenség. Palermó legrégibb épülete a 11. századi Palazzo del Normani, ahonnan fenséges kilátás nyílik a városra. Monreale katedrálisa igaz a városon kívül található, de mindenféleképpen érdemes felkeresni, ahol aranyozott mozaik kompozíciókat csodálhatunk meg, amelyek a sziget leglátványosabb művészeti alkotásai közé tartoznak, a tetőzetet végig kísérő kerengőről pedig csodálatos panoráma nyílik Palermóra és a tengerre.
Catania és a vulkánok
Catania Szicília második legnagyobb városa. Történelmében sajnos az Etna pusztító lávafolyásai játszották a főszerepet. A város egyik legszebb épülete és fő látványosséga, az 1693-as földrengés után épült dóm. A főtéren található egy elefántos kút, amelyet lávakőből faragtak, a pusztító vulkánkitörések emlékére. Catania környékén még két római fürdő és egy színház maradványait is megtekinthetjük.
Aki hajóval érkezik a szigetre,először Messinát látja meg . A város leghíresebb látnivalója a Normann katedrális, az Orion és Neptun szökőkút illetve a helytörténeti múzeum. Ezen a partszakaszon a legérdekesebb látnivalók még Taormina görög színháza és az Etna.
Kulináris élvezetek
Szicília gasztronómiája szinte megegyezik a hagyományos és jól ismert mediterrán konyhával: az elmaradhatatlan olivaolaj, tészték, halak, sok zöldség. Az éttermek csak délben és este vannak nyitva. Egy átlagos szicíliai ebéd tésztából vagy rizottóból, esetleg hal- és húsételból áll. Desszertnek kiváló a mandulás sütemény, ami az egyik helyi specialítás. Az ebédhez nem hiányozhat a sziget valamelyik híres bora, mint pl: Marsalal, a Regalis, a Corvo di Salaparuta vagy az Alcamoi rapitala .
Szicíliát tehát érdemes felfedeznünk. Itt mindenki megtalálja a hozzá közelálló kikapcsolódást: pompás műemlékek, csodás pálmafákkal övezett tengerpartok, igazi olasz ízek. Aki egyszer megtapasztalta a sziget fantasztikus hangulatát, egy felejthetetlen élménnyel gazdagodott.