Utazás

A hidak városát idén 8 millió turista fogja felfedezni

Párizs az olimpia okán letarolja az európai turizmust – legalábbis ebben reménykednek a franciák és ettől rettegnek az ellenlábasok. Személyes tapasztalatunk azonban arról győz meg, hogy nagyon ütős ellenfelei vannak Párizsnak. Például a hidak városa Észak-Németországban.

Ki gondolná, hogy az európai metropoliszok közül a legtöbb hidat nem Velence, Rotterdam vagy Amszterdam mutatja fel, hanem egy német város, Hamburg. Persze ha jobban belegondolunk, egyáltalán nem véletlen az 2472 összeköttetés, ami a városon át kanyargó három folyó és a megannyi tó partjai között biztosítja a forgalmat. Merthogy Hamburg egészen különleges helyzeténél fogva már évszázadokkal ezelőtt rákényszerült a hídépítésre.

Hamburg korán nagyon befolyásos és gazdag kereskedőváros lett, mert az Elba több mint 100 kilométeren keresztül úgy folydogál a városba, hogy mélysége lehetővé teszi még a 13 méter merülésű hatalmas áruszállító hajók számára is azt, hogy befussanak a város kikötőjébe. 1895-ben 25 000 rakodómunkás szorgoskodott, hogy az áru időben partra kerüljön – ma már minden gépesített, ráadásul a konténerek átvették az uralmat, s azok mozgatásához gyakorlatilag nincs szükség munkáskézre. Hamburgba évente 10 millió konténer érkezik, ezért őrzi helyét a világ legfontosabb kikötői között.

Közel 8 millió turista évente

A magyarázat, hogy a kereskedelem fellendülése hatalmas gazdagságot jelentett, ezért méltóságteljes középületek és magánpaloták sokasága mellett lehet ma is sétálni. Az pedig egészen különleges, hogy mindezt csatornák, vízfolyások tarkítják, s a partokra, hidakra manapság kávéházak, éttermek sokasága települt.

Az Alstert a központban mesterséges tóvá duzzasztották, s ez lett ma Hamburg egyik jelképe, egyben a város mozgáskedvelőinek a centruma. Itt rendezik a vitorlás- és futóversenyeket, de itt van a legrégebbi evezős klub is. A hatalmas vízfelület mentén állnak a legszebb paloták és a legelőkelőbb hotelek.

Közülük is kiemelkedik Németország egyik legdrágább és legelitebb szállodája, a The Fontenay, amelynek marketing igazgatója az átadás, azaz 7 év óta Claudia Bellmann. Örömmel mutatja portálunknak a tetőtéri teraszt, ahonnan egészen parádés a kilátás a városra, mögötte pedig az uszodát, amelynek vizét szelve az embert azt érzi, azonnal bekapja a kerekedővárost.

Klaus-Michael Kühne, a leghatalmasabb német logisztikai óriáscég, a Kühne+Nagel tulajdonosa hatalmas szobákkal, nyolcemeletes átriummal álmodta meg a szállodát, ami igazán nagyvonalúra sikerült. Ott tartózkodásunk idején is sorjáztak a Ferrarik, Mazeratik és Bentlyk a bejáratnál. Érdekes, hogy a tulajdonos megmaradt egyszerű városi embernek, övé a helyi fociklub – ez is a népszerűség magyarázata.

Pezsdítő modernitás

Hamburg elfogadottságát pontosan az okozza, hogy nem az elvont „magas kultúra” fellegvára. A szükséges modernizálásokat úgy hajtotta végre, hogy eközben a környezet és a hangulat is rendkívül élvezhető. Az egykori kikötői raktárakból az UNESCO világörökséghez tartozó modern városrészt varázsoltak, amelynek zászlóshajója az ugyancsak raktárból átalakított Filmharmónia.

A kikötő bejáratánál 1745 cölöpre építették úgy, hogy az eredeti kakaó-, tea- és dohánytároló 4 szintjét meghagyták, abból parkolóház lett. Erre húzták fel a világ egyik legmodernebb és legjobb akusztikájú koncert termét, de építettek 244 szobás elithotelt és 45 luxuslakást is. Mindezt 1100 üvegtáblával fedték, 110 méter magas – így lett az épület a modern Hamburg jelképe. Igaz a költségek az eredeti 77 millió helyett 866 millió euróra rúgtak, de a gazdag város kibírta…

Fotók: Oltványi Tamás

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Utazás
Sztárok
Szellő István már nagyon régóta az RTL Híradó egyik arca. Azonban egy szép gázsiért vajon bevállalna egy Sztárboxos összecsapást?
Sztárok
A walesi házaspár, mint az kiderült, attól tart, hogy két gyermekük Harry nyomdokaiba lép majd.
Sztárok
Cindy Crawford 1993-ban viselte pályafutásának egyik legikonikusabb kreációját, amit most lánya, Kaia Gerber öltött magára a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon.