Már 8 évesen a színpadon játszott, később hadifogságban festett – 100 éve született Agárdy Gábor

Agárdy Gábor Kossuth-díjas színművész, a Nemzet Színésze száz éve, 1922. augusztus 2-án született Szegeden.

A színművész, aki közel 70 évet töltött a színpadon

Apját, egy örmény származású szabómestert, aki gyermekként menekült szüleivel Törökországból Erdélybe, még gyerekkorában elveszítette. Nyolcévesen már játszott a szegedi szabadtéri játékok színpadán, 15 éves korában pedig szerződtette a szegedi Városi Színház mint „táncos boyt és kardalost”.

Az Országos Színészegyesület színésziskolájában 1938-ban végzett, ezután három évig szülővárosában játszott, majd egy vándortársulattal járta az országot. 1942-ben katonai behívóval tábori színházba és az orosz frontra ment, végül Kisinyovban hadifogságba került. Itt nem vallotta be, hogy színész, hanem festőnek mondta magát, és – mivel jó érzéke volt hozzá – kiváló portrékat készített fogva tartóiról.

Egyszerre volt komikus és nagy drámai színész

Kilenc hónap után hazakerült, ezután kisebb vidéki társulatoknál játszott, 1949-től a Miskolci Nemzeti Színház tagja lett. 1952-ben Gáspár Margit a Fővárosi Operettszínházhoz szerződtette Latabár Kálmán és Feleki Kamill „helyettesének”, emiatt nehezen fogadta el őt a közönség. Három év után át is szerződött az akkor Ifjúsági, később Petőfi Színházba, ahol – saját bevallása szerint – pályafutása legszebb tizenkét esztendejét töltötte el. A Svejk színpadi változatában 298-szor alakította a részeges Katz tábori lelkészt, és több mint kétszáz alkalommal Bicska Maxit a Koldusoperában.

Amikor a Petőfi Színház 1964-ben megszűnt, a belgiumi Gent színháza kétéves szerződést ajánlott neki Bicska Maxi szerepére, de az illetékesek nem engedélyezték kiutazását. A Nemzeti Színház akkori igazgatója, Both Béla rábeszélésére az ország első színházához szerződött, ahol sok szép, drámai feladatot kapott. 1985 után nyugdíjasként játszott, 1989-ben örökös tag lett a Nemzetiben, amely 2000-ben a Pesti Magyar Színház nevet kapta.

Filmen először 1954-ben szerepelt, ezután gyakran parasztszerepekre, illetve karakterszínészként hívták (Égimadár, Csempészek, Akiket a pacsirta elkísér, Délibáb minden mennyiségben, Egy magyar nábob, Egri csillagok, Retúr). Utolsó filmszerepét 2005 nyarán a Márai Sándor azonos című regényéből készült A gyertyák csonkig égnek című filmben, testi fájdalmait legyőzve alakította. Alakításáért 2006-ban megkapta a Magyar Filmszemle életműdíját, amelyet személyesen már nem tudott átvenni.

A közönség kedvence volt, még 83 évesen is játszott, majdnem hetven évet töltött színpadon.

Művészetét 1958-ban és 1962-ben Jászai Mari-díjjal, 1985-ben Kossuth-díjjal, 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetéssel ismerték el. 2000-ben a Nemzet Színésze lett.

Festészet iránti szeretete

A festészettel gyermekként, hatéves korában került kapcsolatba, ekkor rúgta be labdával Erdélyi Mihály festőművész ablakát. Erdélyi szárnyai alá vette, tanította, így vált élete elmaradhatatlan részévé a festés. 1968-ban az Egri csillagok bulgáriai forgatása idején egy szófiai templomban szeretett bele az ikonfestésbe, amelynek egyik hazai specialistája lett, munkáit több önálló kiállításon is bemutatták.

Ikonfestménye megtalálható a pannonhalmi apátságban, a II. Alekszij orosz pátriárka számára ajándékozott műve az oroszországi Danyilov kolostorában, s a II. János Pál pápa számára Szent István királyról készített ikonja a Vatikánban, utóbbit személyesen adta át a pápának. A kiváló színész ötvösműveket is készített.

Agárdy Gábor hosszan tartó betegség után, 2006. január 19-én halt meg Budapesten – írja az MTI.

Kosztolányi Dezső halálos beteg volt már, amikor az új szerelem betoppant az életébe. Hiába ápolta őt a felesége, Harmos Ilona, a író-költő óriás szíve valaki másért dobogott.

Leadfotó: Youtube/Btibitube

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Sztárok
      A 60 éves Russell Crowe abszolút megfogta az Isten lábát, hiszen egy gyönyörű nő szívét sikerült rabul ejtenie, akit minden bizonnyal hamarosan feleségül is vesz.
      Sztárok
      A török színész, Selim Bayraktar mindenki nagy kedvence volt a Szulejmán című sorozatban, nem véletlenül: ő formálta meg Sümbül aga humoros karakterét, akit lehetetlen volt nem szeretni.
      Sztárok
      Egy igazán tápláló sampon-balzsam kombinációval tartja tökéletes állapotban tincseit Katalin, ami pedig a legjobb, hogy egyáltalán nem kell érte több tízezreket fizetni, ha mi is szeretnénk...
      Home&Design
      Tudtad, hogy a lakberendezés is segíthet a szerencse bevonzásában? A hullócsillag-technika egy különleges módszer, amely harmóniát, pozitív energiát és váratlan szerencsét hozhat az életedbe. Így...
      Lifestyle
      A magyar nyelv tele van bonyolult szabályokkal, és még a legtapasztaltabb anyanyelvi beszélők is elkövetnek néha bosszantó hibákat. De vajon melyek a leggyakoribb tévedések? Nézd meg, te hányat...
      Lifestyle
      Manapság sokan keresnek ritka, különleges neveket, ám vannak olyan magyar férfinevek, amelyek méltatlanul merültek feledésbe. Pedig ezek nemcsak egyediek, hanem mély és különleges jelentést is...