Tudsz mondani akár csak egy költőt, aki nő? Ha nem, ez a cikk neked szól
Milyen lehetőségei voltak és vannak egy nőnek, ha gondolatait, érzéseit a költészet eszközeivel akarta megmutatni a nagyvilágnak? Az a nő, aki régen műveltségét és szellemességét kifejezhette másoknak, szerencsés volt, de vajon el is hitté neki, hogy valóban képes a versírásra - és elhiszik-e ma?
A nők és a költészet
Bár jellemzően a költészetet a férfiakhoz társítjuk, a női költők alkotásai éppúgy a világirodalom részei már hosszú évszázadok óta. A 16. századból maradtak fenn először a nők tollából származó költemények, ezeket pedig annak idején a férfiakéval teljesen egyenrangú művekként szerepeltették a nyomtatott vagy kéziratos énekkönyvekben. Mégis, manapság, ha azt kérjük egy átlagembertől, hogy mondjon egy női költőt, a válasz sok esetben az, hogy nem tudom. Erről persze nem feltétlenül tehetünk, alig tanulunk az iskolában költőnőkről, pedig lenne miért. A költészet világnapja alkalmából éppen ezért összegyűjtöttük a hazai és a nemzetközi irodalmi színtér legjelentősebb női szereplőit, akiknek költészete mindenki figyelmére méltó lenne.
Lapozd fel a galériát!
Péterfy-Novák Éva és férje, Péterfy Gergely decemberben tették át ideiglenesen székhelyüket a napfényes Itáliába. Jelenleg egy Todi nevű városban élnek, és mindketten regényt írnak - a költözésről, koronavírusról, a családon belül erőszak hazai helyzetéről és a felszabadult alkotás öröméről mesélt exkluzív interjúban nekünk az írónő.