Sorra érték a sorscsapások a magyar színészóriást: az egyedüllét szép lassan teljesen elszigetelte a világtól
A huszadik század egyik kiemelkedő, halála után is rendkívül népszerű magyar színésze volt Gózon Gyula, akinek szakmai sikerekben gazdag életét számos trauma árnyékolta be.
Sikerekből és fájdalmakból is kijutott neki
Gózon Gyula 1885. április 19-én látta meg a napvilágot Érsekújváron, gyermekkorát azonban Esztergomban töltötte. 1902-ben végzett Rákosi Szidi színiiskolájában, s ezután néhány évig vidéki teátrumokban bontogatta szárnyait: pályáját Nagyváradon kezdte, az ott töltött esztendők alatt pedig az élvonalbeli művészek közé került. Rövidesen Budapestre került, Nagy Endre híres kabaréjába, majd az újonnan megnyílt Népszínházhoz szerződött, 1919-ben pedig a Király Színház tagja lett. Egyidejűleg saját vállalkozásban megindította a Muskátli Kabarét, melynek primadonnáját, Berky Lilit 1917-ben vette feleségül – frigyük a legendás színész-házasságok közé tartozott, ugyanis életük végéig éltek példás szeretetben és békességben, általában színházakhoz is együtt szerződtek. Gózonnak azonban nem csupán a sikerekből jutott ki, sőt: számos megpróbáltatáson ment keresztül, a nehézségek pedig még idős korában, nem sokkal a halála előtt sem kerülték el; részletek a galériában!
A múlt századi magyar színjátszás és filmművészet egyik legnagyobb hatású alakja volt Makláry Zoltán Kossuth-díjas színész, kiváló művész, aki a sikerek ellenére egyik pillanatról a másikra váratlanul hátat fordított a szakmának, s hosszú évekre eltűnt a nyilvánosság elől.
Leadfotó: Fortepan/ Szalay Zoltán
Forrás: Magyar Hírlap