Ritka, fájdalmas és csúf betegség okozta Ady szerelmének halálát: Lédát egy évig kínozta a gyógyíthatatlan kórság
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/leda-wiki-lead.jpg?itok=GnKw3_zw)
Diósy Ödönné, azaz Brüll Adél, vagyis Léda, Ady Endre múzsája meglehetősen fájdalmas és csúnya halált halt, amit sok ismerőse egészen más betegségnek vélt, így meg sem látogatták a szenvedő asszonyt.
Szenvedélyes, mindent felemésztő szerelem volt az övék
Ady Endre költészetével kapcsolatban általában mindenkinek a gyönyörű Léda-versek jutnak az eszébe, nem véletlenül, Ady és Brüll Adél szerelméből rengeteg szenvedélyes, olykor fájdalmas költemény született. A pár 1903-ban ismerkedett meg egymással Nagyváradon, amikor Adél Párizsból látogatóba ment haza édesanyjához: Adyt állítólag Fehér Dezsőné, Léda barátnője mutatta be az elegáns, párizsi asszonynak, az első találkozóra pedig az EMKE kávéházban került sor, ahol egyből egymásra hangolódtak. Olyannyira, hogy a költő egy szempillantás alatt beleszeretett a férjes Lédába, aki 5 évvel volt idősebb nála, ám ez mit sem számított neki, hiszen a feljegyzések szerint Ady olyat érzett a nő iránt, amit korábban soha. Így kezdődött tehát a 9 évig tartó kapcsolat, amely tele volt heves érzelmekkel, féltékenységgel, drámával és hűtlenséggel, ami megannyi verset és kötetet eredményezett, hiszen Léda a költő múzsájává lett az évek alatt. Szerelmük azonban 1912-re teljesen megromlott, és végül Ady vetett véget a viszonyuknak azzal, hogy a Nyugatban publikálta az Elbocsátó szép üzenet című versét, ami teljesen lesújtotta Lédát, hiszen a nő tudta, hogy a költő végleg végzett vele. A szakítás után Adél sohasem látta viszont Adyt, aki 1919-ben távozott az élők sorából szifilisze miatt, míg egykori szerelme csak 1934-ben, 61 évesen követte őt a síron túlra. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy Léda a költővel ellentétben nem a szifilisz miatt hunyt el: halálát egy egészen más, fájdalmas és csúf betegség okozta, melytől Ady múzsája egy évig szenvedett…
Ady Endre harmadik, közismert múzsájáról csak kevés szó esik, pedig a költő rajongott az asszonyért, aki végül nem őt választotta férjének, hanem az irodalom egy másik jeles képviselőjét, aki mellett azonban soha nem élt boldog életet.
Leadfotó: Wikipédia/Székely Aladár - Magyar Fotográfiai Múzeum Info Pic
Oldalak
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/images/123rf-no-ulomunka-iroda-hatfajdalom-crop.jpg)