A szabadság lányai - A legbátrabb nők, akik harcoltak az 1848-49-es forradalomban

A márciusi ifjak mellett érdemes megemlékeznünk a hölgyekről is, akik nem csak ápoltak és főztek-mostak az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején.

Női sorsok a forradalom idején

Keveset beszélünk róla, de a reformkor nemzeti lelkesedése éppúgy megérintette a nőket is, mint a férfiakat. Március 15-e nemcsak a bátor fiatal férfiak napja volt, hanem a nőké is: a kor felfogásának megfelelőn elsősorban a családi fészekben álltak helyt nap mint nap. A férjeiket buzdították a hazafias magaviseletre, míg a gyermekeikből hű és tettrekész honfiakat és honleányokat neveltek. Akadtak azonban olyan forradalami lelkületű hölgyek, akik a hagyományos női szerepkört kevésnek találták, így nem féltek a tettek vagy akár a harc mezejére lépni.

Petőfi Sándor felesége, Szendrey Júlia örömmel hallgatta, mikor a költő a francia szabadságharcok történetét olvasta fel neki. Igazi társa és múzsája, sokszor tanácsadója volt a férjének. A mindössze 15 éves Szilágyi Lilla színésznőként a Nemzeti Színházban varázsolta el a közönséget tehetségével, Bulyovszky Gyulát pedig szépségével és forradalmi gondolkodásával. A márciusi ifjú még a forradalom évben feleségül vette a fiatal lányt, aki később bajor és szász színpadokon lett világhírű.

De említhetnénk még Teleki Blankát is, aki a szabadságharc előtt években magyar tanítási nyelvű leánynevelő intézetet nyitott Pesten, a mai Szabadság téren. Elveihez hű nevelőnőjével, Leövey Klárával keményen dolgoztak azért, hogy fenntarthassák az intézményt a harcok ideje alatt, de 1848 végén kénytelenek lettek az intézetet bezárni. Előbb Debrecenbe, Nagyváradra, végül Szegedre menekült. A szabadságharc bukása után részt vett a forradalmárok rejtegetésében. Telekit tetteiért bebörtönözték és csak 1857. május 11-én szabadult amnesztiával a kufsteini börtönből. Soha többé nem tért haza, Ausztriában, majd haláláig Franciaországban élt, a húgánál.

A márciusi ifjak egyikének, Szathmáry Dánielnek a felesége, Farkas Lujza színésznő a Nemzeti Színház egyik legkiválóbb komikája volt, de forradalmi időkben férje legnagyobb cinkosa. Ő lengette a szűz máriás, nemzeti lobogót 1848. március 15-én, mikor a húszezres tüntető tömeg a Helytartótanácshoz vonult, hogy elfogadtassák hivatalosan is követeléseiket.

Lapozz, a cikk folytatódik!

Fotó: Wikipedia

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Fashion&Beauty
Kylie Minogue a hétvégén megkezdte 16. világ körüli turnéját, a „Tension Tour”-t, méghozzá igencsak stílusosan: olyan elképesztő kreációban lépett a színpadra, hogy mindenkinek leesett az álla.
Sztárok
Hetvenhat esztendős korában elhunyt Návai Anikó újságíró, műsorvezető, akit a külföldi sztárokkal készített interjúi tettek széles körben ismertté. Návai több mint két évtizeden keresztül volt tagja...
Lifestyle
Az Indonéziából származó gyümölcs olyan orrfacsaró szagot áraszt magából, hogy számos országban egyszerűen kitiltották a közterületekről.
Lifestyle
A bankok zöme általában összesítve, a hónap végén vonja le az SMS-ek díját, persze előfordul az is, hogy egyesével vonogatják le a számláról. A nagyobb SMS-forgalom természetesen több pénzlevonást...
Utazás
Február 18-án, kedden egész nap, 19-én, szerdán pedig délelőtt ideiglenes forgalomkorlátozásokra kell számítani Budapesten - közölte a Budapesti Közlekedési Központ.
Lifestyle
Ne pazarold el a finom pizzát egy rossz melegítési módszer miatt! Próbáld ki ezt az egyszerű trükköt, és garantáltan imádni fogod a másnapi pizzádat is.