A zaj miatt rossz a repülőn az étel
Soha nem az étvágygerjesztő volt az a szó, amivel jellemezni tudtuk volna az ételt, amit a repülőn szolgálnak fel. Most azonban tudósok egy csoportja megtalálta az okát annak, hogy miért gyűlöljük annyira a gépen fogyasztott ételt : a hajtóműk hangos zaja miatt. Tessék?
Igen, valóban igaz a hír, amennyiben hihetünk a termék gyártó cége, az Unilever és a manchesteri Egyetem tudósainak. Úgy gondolják, hogy a hátsó részből jövő bosszantóan hangos zaj, illetve a repülőgép motorja megzavarja az érzékeinket, és ez által sokkal kevésbé tudjuk élvezni az étkezést.
„Sajnos nem lehet kikerülni az olyan környezeti tényezőket, mint a légnyomás vagy a levegő szárazsága – mondja Andy Woods az ABC News kutatója – de mindazonáltal a hangnak vannak olyan fokozatai, amelyek hatással vannak a komfortérzetünkre, és kellemetlenné tehetik számunkra az étkezést.
„Hogyha van bármilyen módod, vagy lehetőséged, hogy csökkentsd a repülőn hallható zajt, az egész utazás kellemesebben fog telni számodra” – mondja Woods, aki szerint az utasoknak zajcsökkentő fülhallgatókat kéne viselniük az utazás során.
A kutatók 48 bekötött szemű résztvevőt etettek meg a legkülönbözőbb ételekkel a keksztől elkezdve a rizsfelfújton át a cheddar sajtig. Ezzel egy időben a fejhallgatókban vagy kikapcsolták a zajt, vagy különböző erősségű fehér zajt hallgattattak a résztvevőkkel. A kutatás célja, hogy meghatározzák a hangok erősségétől függően, milyen az ízek intenzitása, mennyire kedvelik, vagy nem kedvelik az adott ételt.
Az eredmény : A hangosabb, erőteljesebb zajoknál a résztvevők kevesebb hányada érezte csak a különbséget a sós és az édes íz között. Az érzékenység arra, hogy az étel mennyire ropogós, fokozódott. Viszont úgy tűnt, a magasabb hangok mégsem rontották el az étel élvezetét.
- Rengeteg olyan étterem van, melynek a közelében, vagy akár benne, nagyon hangos a zene, mégsem lesz az emberek szemében rosszabb ott az étel. Ez nem csak a előforduló hangos zajtól függ, hanem a többi körülménytől is! – állítják az Unilever tudósai. Valóban, a kontextus lesz a lényeg, nem pedig a zaj erőssége, hiszen annak hatására csak a sós és édes ízeket különböztetjük meg nehezebben, az étel élvezetét ez nem csökkenti.