Zöld tippek környezetbarátoknak
A környezetvédelem egy olyan társadalmi tevékenység, amely az emberi társadalom által okozott károsodások megelőzésére, a károk mérséklésére vagy elhárítására irányul. Mivel mi is tagjai vagyunk ennek a társadalomnak, ezért mindannyiunk felelőssége az, hogy mi lesz a Földdel! Tegyünk a környezetünkért!
Az első teendőnk mindenképpen a keletkező hulladék minimalizálása, valamint az újrahasznosításban való segédkezés, a másik a fogyasztói szokásaink átalakítása. Ebben segítenek az alábbi tippek:
Mosógolyó: Ha szeretnéd elkerülni mindazt a rengeteg vegyszert, amit ma egy átlagos mosópor tartalmaz. Ha allergiás vagy. Ha nem szeretnél idővel allergiás lenni… Akkor neked találták ki a mosógolyót. Hogy mi is ez? A mosógolyó négyféle kerámiagyöngyöt tartalmazó, kutatók által tervezett, különleges formájú műanyag labda, amely képes a mosást mosópor és öblítő nélkül elvégezni.
Mosószóda: Ha valaki idegenkedik még a mosógolyótól, használjon mosószódát, ami egy általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. Kis mennyiség is elegendő belőle. Nem veszi ki a textíliák színét, minden puhább, tisztább lesz.
Általános felmosószer: egy liter forró vízhez három evőkanál mosószódát adjunk. Mosáshoz a mosóporadat felét, harmadát tudjuk vele helyettesíteni. Bioboltokban, háztartási- és gazdaboltokban lehet megvásárolni. Olcsó és környezetbarát.
Vegyipari hulladékok: festék, robbanásveszélyes hígító, gépolaj, növényvédő szerek, rovarirtók, vegyszermaradványok, takarítószerek. Ezek mind veszélyes hulladékok, amelyet külön kell kezelni. Hulladékudvarokban kell leadni!
Zuhanyzás: Egy fürdéssel általában 200 liter vizet is elhasználunk, míg zuhanyzással jelentősen csökkenthetjük - akár 40-70 literre – a víz használatát. Ezzel jelentős mennyiségű vizet spórolhatunk meg, ami a mai vízárak mellett nem mellékes.
Szódabikarbóna: edénytisztításra, a hűtőszekrény szagtalanítására, sőt ecettel együtt még a dugulást is megszűntethetjük vele.
Ecet: fertőtlenítésre, öblítésre, vízkő, korpa ellen. Szódabikarbónával keverve az egyik legjobb természetes lefolyótisztító. Makacs dugulások esetében is segít, emellett kíméli a vezetékeket. Fél pohárnyi szódabikarbónát öntsünk a lefolyóba, majd közvetlenül utána egy pohár ecetet. Ne lepődjünk meg, habozni fog. Amikor a habzás már alábbhagy, forró vízzel öblítsük le. A dugulás mellett a kellemetlen szagokat okozó baktériumokkal is leszámolhatunk így.
Textil: maradék textilből, lepedőből, kiszuperált farmerből az ügyesebbek bevásárló táskát varrhatnak, így csökkentve a műanyag szatyrok mennyiségét.
Környezetbarát babapelenka: Nyugat-Európában egyre inkább teret hódít a mosható nadrágpelenkák használata. Ma már Magyarországon is kapható, igaz, elsőre drágának tűnik, hosszú távon azonban nagyon gazdaságos és környezetkímélő.
Sütőolaj: A használt étolaj további étkezési célra alkalmatlan. Ha azonban az étel elkészítése után a sütőolajat a lefolyóba öntjük, elzsírosodik a lefolyórendszer, emellett a talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét és elpusztítja a talajflórát. A használt olajat gyűjtőhelyen kell leadni!
Elem: A használt elemek és az akkumulátor mérgező nehézfémeket tartalmaznak. Az olajhoz hasonlóan gyűjtőhelyeken adjuk le.
Szelektív hulladékgyűjtés: a különféle hulladéktípust (papír, színes üveg, fehér üveg, műanyag) A szelektív hulladékgyűjtés után következő „fázis” az újrahasznosítás, melynek során az összegyűjtött anyagból új anyagot hoznak létre, ezáltal elősegítve a környezet tisztulását. A szelektív hulladékgyűjtésnek létezik egy különleges fajtája is, melyben a használt elektronikai termékeket hasznosítják újra.