Világnap az állatkísérletek ellen
Évente körülbelül 100 millió állaton végeznek kísérleteket. Ebből 60 % hadászati, 31 % kozmetikai és 6 % a gyógyszerek tesztelése miatt következik be. Az állatvédők minden évben, április 24-én erre hívják fel a figyelmet.
Ha azt hisszük, Magyarországon nincsenek ilyen kísérletek, tévedünk. Körülbelül 220 ezer rágcsáló, és majdnem 2000 kutya és macska esik áldozatul a rajtuk elvégzett kísérleteknek.
Szépítőszer, dohány- és egyéb élvezeti cikk, valamint fegyver-engedélyeztetéshez a világ számos térségében alkalmaznak állatkísérleteket, amelyeknek az eredményeit a multi cégek felhasználják.
Rajtuk próbálnak ki minden újdonságot, amit utána a vevők úgy vásárolnak meg a boltokban, hogy azt sem tudják, a termék, amit a kosarukba tettek több állat életébe került.
Legyen végre tiszteletreméltó tudomány a toxikológia - mondta Thomas Hartung, a vegyi anyagok alternatív tesztelési módszereit értékelő európai központ (ECVAM) igazgatója. Ez a szervezet azért jött létre 1993-ben, hogy támogassa az EU-t ugyanilyen törekvéseiben.
A tervek szerint az Európai Unióban 2013-tól nem értékesíthetők állatokon tesztelt kozmetikumok. Az elmúlt két évtizedben regisztrált kémiai anyagoknak legalább a 70 %-a ebbe a kategóriába esik - állítja Hartung. Az állatokon végzett teszteket egyébként soha nem validálta (az érvényességét szigorú kritériumok szerint nem ellenőrizte) senki - szemben a jövőre nézve előírt in vitro (laboratóriumi edényben - azaz sejt, illetve szövettenyészeten elvégzett) tesztekkel.
És hogy mit tehetünk mi? Tájékozódjunk, mikor megvásárolunk egy-egy terméket. Nézzünk utána, vajon állatokon tesztelték-e vagy sem.