Sose késő elkezdeni: így fejleszti az agyat a nyelvtanulás
Nagyszerű emberi adottság, hogy egész életünk során képesek vagyunk a tanulásra és fejlődésre. Tudásunk bővítésével folyamatosan eddzük az agyunkat, s új kapcsolódásokat hozunk létre a neuronok között. Több kutatás is bizonyította, hogy a nyelvek elsajátítása még az általános tudományoknál is erősebb fejlesztő hatást gyakorol az elmére. Mit jelent ez pontosan? Olvasd el cikkünket, ha további motivációt szereznél az angol nyelvtanfolyam elvégzésére.
Gyermekkorban
Gyakran olvassuk, hogy az alapokat kisgyermekként lehet elsajátítani a leghatékonyabban. Ha valakit kezdettől kétnyelvűnek nevelnek, akkor ugyanúgy sajátítja el mindkettőt. Aki viszont pár évesen kezd például németet vagy angolt tanulni, annál kimutatható, hogy a tevékenység módosítja az elme szerkezetét. Új idegsejtek és neuronkapcsolatok jönnek létre. A homloki kéreg bal oldala általában megvastagodik, a jobb pedig vékonyabb lesz. A gondolkodási, emlékezeti, tudatos és kommunikatív folyamatok fejlődnek a tevékenység által.
A felnőtt agy esetében
Egy svédekkel elvégzett kutatás szerint a későbbiekben is változtatja az elmét ez a tevékenység. 13 hónapos intenzív kurzus után az alanyok agyának alábbi területei indultak növekedésnek: a hippokampusz (ez felelős a térben való tájékozódásért és az új információk feldolgozásáért), és a bal féltekén található területek (tanulásért felelősek). Érdekes módon, akik más-más nehézségekkel küzdöttek (így más megközelítéssel próbáltak gyakorolni), eltérő területet növeltek. Viszont a növekedés mindenhol egyértelmű volt.
Időskori fejlesztés
Már azt is bizonyították, hogy idősebb életkorokban sem időpocsékolás ez a tevékenység. A mentális képességek hanyatlása lényegesen lassul, ha az illető idegen nyelvet sajátít el. Egy frissebb, Angliában elvégzett felmérés pedig további eredményeket hozott. A gördülékeny kommunikáció és az összpontosítás területein sokkal megelőzték csak angolul beszélő társaikat azok, akik kurzusra vagy tanárhoz jártak, esetleg önállóan gyakoroltak. Emellett az olvasási készségre és az általános intelligenciára gyakorolt pozitív hatást is kimutatták.
Összefoglalva
A nyelvtanulás különféle módokon hat agyunkra, erősebben, mint más tudományterületekkel való foglalkozás. További sajátossága, hogy minden életkorban kedvező következményekkel bír. Így elmondható, hogy soha nem alkalmatlan elkezdeni az angolt, németet, vagy valamilyen egzotikus lehetőséget.