Mit tegyünk, ha a kutyán patkányméreg okozta tünetek jelentkeznek?
Nőként és családanyaként állandóan figyelnünk kell mindenre, ezért a szemünk folyamatosan “fürkész üzemmódban” van. A család minden tagja beleesik ebbe a körbe, ami nemcsak a házastársra és a gyerekekre vonatkozik, hanem a kutyákra is.
Minden apró jel, ami eltér a kutya megszokott viselkedésétől feltűnik, így a betegségek és a mérgezések is időben észlelhetőek. A Csapdashop.hu rágcsálóirtószerek kihelyezését kizárólag erre a célra készült, kulccsal zárható, masszív eszközökben javasolja, amelyeken belül még rögzíthető is a patkányméreg! Ezeket a patkány etető ládákat is olyan helyre kell telepíteni, ahol kutya nem férhet hozzá! Mondanunk sem kell, hogy az adott rágcsálóirtószer használati útmutatóját maradéktalanul be kell tartani!
Milyen tünetekkel jelentkezik a mérgezés?
Ahogy a patkányok szervezetében, úgy a kutyáknál sem azonnal jelentkezik a méreg hatása. Ehhez általában 2-4 napnak el kell telnie, aminek természetesen megvan az oka is, de az nagyon fontos, hogy időben észrevegyük a tüneteket.
Ezek között az első helyen van a vérzés, hiszen jellemzően véralvadásgátló hatású a kihelyezett méreg. Árulkodó lehet, ha a kutya fekhelyén véres foltokat találunk, vagy akár vér van az ivóvizében. A véres vizelet és a széklet is utalhat mérgezésre.
Étvágytalanság is előfordulhat, vagy elszíneződött, véresebb fogíny, ami mellett a görcsroham is megjelenhet és a sárgaság is jelentkezhet. Persze a tünetek egy része más betegségekre is utalhatnak, de az a tudat, hogy patkányméreg van elhelyezve, fokozottabb figyelmet igényel.
Mit tegyünk, ha felmerül a mérgezés gyanúja?
Minden olyan tünet, ami a fent felsoroltak közül megjelenik, azonnali beavatkozást igényel. A legelső lépésben az állatorvost meg kell keresni, mert a gyors ellátás életet menthet. Ilyenkor mindenképpen el kell vinni a patkányméreg csomagolását az orvoshoz, mert ez hatalmas segítség lehet a kezelést tekintve.
Sajnos a módszer nem túl kíméletes, mert a kutya hánytatása vagy a gyomormosás lehet a leggyorsabb segítség. Emellett persze K1-vitaminos injekciót is kap a kutyus, mert ez az egyetlen szer, ami hatásos “ellenanyag” a patkányméreggel szemben.
Szerencsés helyzet, ha ez a kezelési módszer elegendő a kutya életének megmentésében, de súlyosabb esetben akár vérátömlesztésre is sor kerülhet. Éppen ezért nem szabad otthoni módszerekkel nekiállni a feladatnak, mert kritikus tényező az idő.
A preventív gondolkodás elengedhetetlen
Annak érdekében, hogy ezt a helyzetet elkerüljük, a prevenció a legfontosabb, ha patkányméreggel “dolgozunk”. A legegyszerűbb, ha kifejezetten erre a célra kifejlesztett patkányetető ládát használunk.
Ez az eszköz kulccsal zárható, de ettől függetlenül olyan helyre tegyük ki, ahol a kutya semmi szín alatt sem férhet hozzá. Emellett gondoskodjunk arról is, hogy a láda rögzítve legyen.
A legfontosabb, hogy a patkány is meglegyen, és a család is biztonságban élhessen. Tartsuk be ezeket a szabályokat, hogy elkerüljük a mérgezés lehetőségét.