Misztikus legenda: Könyv a halban

Több ismert történet is szól arról, hogy egy hal gyomrában találtak valami egészen elképesztő dolgot. 1626-ban azonban egy különleges könyv nyomára bukkantak a halászok segítségével.
1626. június 23-án a norfolki parton, pontosabban Lynn-ben egy hatalmas tőkehalat fogtak ki a helyi halászok, s a remek fogást az ismert egyetemi város, Cambridge halpiacára vitték feldolgozni. A hal kibelezésekor azonban egy vitorlavászonba burkolt könyvet találtak az állat gyomrában. A történet legmeglepőbb szála, hogy a könyv vallásos iratokat tartalmazott, melyeket 1533-ban a hitéért máglyahalált szenvedett protestáns John Frith a börtönben írt.
A történet megértését segítheti az a tény, hogy a Frith-et mielőtt átvitték volna a Towerbe, Oxfordban egy dohos és sötét halaspincében tartották fogva. Frith rabtársi közül ugyanis többen feljegyezték cellatársuk nevét és a rothadó halak szörnyű bűzét.
A Christ's College tanára, Mead a következőket írta egy, ma a British Museumban őrzött levelében: "Saját szememmel láttam mindent: a halat, a gyomrát, a vászondarabot, a könyvet...csupán a hal felnyitását nem láttam, mint ahogy mások sem, mert azt egy halaskofa végezte a piacon. Először a fejét vágta le, ekkor már látszott, hogy a hal gyomrában van valami. Mikor felnyitották, a már említett könyvet találták benne. Mindenki, aki velem együtt ott volt tegnap reggel, meg lehetett győződve róla, hogy ebben semmi csalás nem volt."
A Christ's College vezetőségére olyan nagy hatással volt a különös esemény, hogy a megtalált könyvet újra is nyomtatták. A könyv címe Vox Piscis, azaz A hal üzenete címet kapta, sőt egy olyan fametszettel díszítették, melyen a hal, a könyv és a halaskofa kése látható.
Persze napjainkig számos magyarázat született a könyv sorsát illetően. Egyesek szerint a könyv nem is volt a hal gyomrában, csak a halaskofa hazudott, hogy misztikusabbnak tűnjön a könyv felfedezése. Mások szerint Frith egyik társa rejthette egy halba a könyvet, s az azért maradt meg olyan jó állapotban, mert jóval később történt, mint Frith halála. A legvalószínűbb teória, hogy a protestáns hit védelmezője egy haltetembe rejtette el írásait, s az a tetem valahogy a vízbe került, s egy másik hal felfalta a kisebb halat. A kérdés már csak az, hogy egy vitorlavászon biztosíthat-e ilyen tartós védelmet, hogy közel 100 év alatt se induljon bomlásnak a papírrengeteg még nedves közegben is?