Lifestyle

Hétvégén jön az óraátállítás - mutatjuk a részleteket

Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás, ami természetesen azt is jelenti, hogy előre kell állítanunk óráink mutatóit. Sokáig reménykedhettünk benne, hogy a közeljövőben végre megszűnhet az óraátállítás, de most úgy tűnik, még hosszabb ideig együtt kell élnünk e sokak számára egyre kellemetlenebb terhet jelentő hagyománnyal.

Előre kell állítanunk az óramutatókat

Vasárnap, azaz március 27-én kezdődik a nyári időszámítás, ami egyúttal azt is jelenti, hogy 2-ről 3-ra kell majd előre állítanunk óráink mutatóit - emlékeztet a 24.hu. Október utolsó vasárnapján, amikor majd a téli időszámítás kezdődik, hajnali 3-ról 2-re kell majd átállítanunk óráinkat - e csaknem egy évszázada velünk élő hagyománynak sokan kifejezetten nem örülnek. Ma már egyébként komoly tudományos vizsgálatok is alátámasztják a népi elégedetlenség jogosságát: a szakemberek kimutatták, hogy az óraátállítás gyakorlata jelentékeny terhet ró az emberi szervezetre. Számosan vannak, akik hetekig kénytelenek tűrni az ebből következő negatív következményeket: életritmusuk felborul, kialvatlansággal, ingerlékenységgel és egyéb nemkívánatos tünetekkel küzdenek.

A 24.hu cikke kiemeli, hogy a 21. században már nem jár gazdasági haszon az óraátállítással, s a 2010-es években több ország - köztük Oroszország, Törökország, Brazília vagy épp Fehéroroszország - el is törölte. Az oroszok egyébként először a nyári időszámítást tették állandóvá, majd három évvel később a sok-sok felhalmozott negatív tapasztalat miatt úgy döntöttek, inkább mégis a télire állnának át.

Fotó: 123rf

Az EU elodázta a végső döntést

Az Európai Parlament végül engedett a közvélemény egyre jelentősebb nyomásának, és 2019-ben az óraátállítás eltörlése mellett határozott; két évet biztosított a tagállamok számára annak eldöntésére, hogy a nyári vagy a téli időszámítás állandósuljon-e. A kérdésben sajnos mindmáig nem született végleges döntés.

Jóllehet az Európai Unió tagállamai elviekben saját hatáskörben választhatnak a nyári és a téli időszámítás között, a gyakorlatban uniós szintű egyetértés szükségeltetik. A halogatásra nincs egyértelmű magyarázat, viszont a döntés elodázását az EU társadalma sínyli meg - ráadásul a téma legkorábban csak 2024-ben kerülhet újra terítékre.

Az óraátállítás célja egyébként kezdetben az energiatakarékosság növelése volt, és bár a 20. század hajnalán javasolták először, a modern kori óraátállítás végül a második világháborút követően állandósult.

Fotó: 123rf

Itt a tavasz, és napról napra jobb az idő, itt az ideje, hogy elkezdjünk rendszeresen mozogni a természetben. Van néhány fontos dolog azonban, amiket jobb, ha szem előtt tartasz.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
Lifestyle
Egyáltalán nem baj, hogy a paradicsomot a hűtőben tároljuk a téli hónapokban is, de mielőtt megennéd, ki kell venni a frizsiderből.
Lifestyle
A termálvizeknek számos kedvező hatása van a szervezetünk egészére. Ezek a jótékony hatások részben a betegségek megelőzésében játszanak szerepet, részben a már meglévő egészségügyi problémák...
Sztárok
Nem akármire lettek figyelmesek a brit királyi család szemfüles rajongói, amikor górcső alá vették Harry herceg és Meghan Markle idei karácsonyi üdvözlőlapján.
Sztárok
Jenilee Harrison egykor igézően szép, bájos nő volt, sajnos azonban nem tudott megbarátkozni az idő múlásával, ezért drasztikus beavatkozások mellett döntött.
Home&Design
Bár sokáig a kertészek egyik kedvence volt, mára kiderült, hogy több problémát okoz, mint amennyi előnnyel jár. Inváziós tulajdonságai és mérgező hatása miatt érdemes kétszer is átgondolni, hogy...
Sztárok
Katalin hercegnének és Vilmos hercegnek hamarosan komoly döntést kell hozniuk legidősebb fiuk, György herceg jövőjével kapcsolatban, amely akár jelentős változást hozhat a monarchia életében.