Hétvégén jön az óraátállítás - mutatjuk a részleteket
Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás, ami természetesen azt is jelenti, hogy előre kell állítanunk óráink mutatóit. Sokáig reménykedhettünk benne, hogy a közeljövőben végre megszűnhet az óraátállítás, de most úgy tűnik, még hosszabb ideig együtt kell élnünk e sokak számára egyre kellemetlenebb terhet jelentő hagyománnyal.
Előre kell állítanunk az óramutatókat
Vasárnap, azaz március 27-én kezdődik a nyári időszámítás, ami egyúttal azt is jelenti, hogy 2-ről 3-ra kell majd előre állítanunk óráink mutatóit - emlékeztet a 24.hu. Október utolsó vasárnapján, amikor majd a téli időszámítás kezdődik, hajnali 3-ról 2-re kell majd átállítanunk óráinkat - e csaknem egy évszázada velünk élő hagyománynak sokan kifejezetten nem örülnek. Ma már egyébként komoly tudományos vizsgálatok is alátámasztják a népi elégedetlenség jogosságát: a szakemberek kimutatták, hogy az óraátállítás gyakorlata jelentékeny terhet ró az emberi szervezetre. Számosan vannak, akik hetekig kénytelenek tűrni az ebből következő negatív következményeket: életritmusuk felborul, kialvatlansággal, ingerlékenységgel és egyéb nemkívánatos tünetekkel küzdenek.
A 24.hu cikke kiemeli, hogy a 21. században már nem jár gazdasági haszon az óraátállítással, s a 2010-es években több ország - köztük Oroszország, Törökország, Brazília vagy épp Fehéroroszország - el is törölte. Az oroszok egyébként először a nyári időszámítást tették állandóvá, majd három évvel később a sok-sok felhalmozott negatív tapasztalat miatt úgy döntöttek, inkább mégis a télire állnának át.
Fotó: 123rf
Az EU elodázta a végső döntést
Az Európai Parlament végül engedett a közvélemény egyre jelentősebb nyomásának, és 2019-ben az óraátállítás eltörlése mellett határozott; két évet biztosított a tagállamok számára annak eldöntésére, hogy a nyári vagy a téli időszámítás állandósuljon-e. A kérdésben sajnos mindmáig nem született végleges döntés.
Jóllehet az Európai Unió tagállamai elviekben saját hatáskörben választhatnak a nyári és a téli időszámítás között, a gyakorlatban uniós szintű egyetértés szükségeltetik. A halogatásra nincs egyértelmű magyarázat, viszont a döntés elodázását az EU társadalma sínyli meg - ráadásul a téma legkorábban csak 2024-ben kerülhet újra terítékre.
Az óraátállítás célja egyébként kezdetben az energiatakarékosság növelése volt, és bár a 20. század hajnalán javasolták először, a modern kori óraátállítás végül a második világháborút követően állandósult.
Fotó: 123rf
Itt a tavasz, és napról napra jobb az idő, itt az ideje, hogy elkezdjünk rendszeresen mozogni a természetben. Van néhány fontos dolog azonban, amiket jobb, ha szem előtt tartasz.