Made in China - Ezért veszélyes a kínai fokhagyma
Az ókorban varázserőt tulajdonítottak neki, és szent növényként tisztelték, a középkorban amulettként hordták a nyakukban az emberek. A fokhagyma népszerűsége mára sem csökkent, mind fűszerként, mind gyógynövényként nélkülözhetetlen. Egyes források szerint azonban az a fokhagyma, amit Kínában termelnek, többet árt, mint használ. De mi az igazság?
Igazi csodanövény
A fokhagyma összes jótékony hatását felsorolni is nehéz. Rendkívül erős antibakteriális és gombaellenes hatással bír, hiszen szénhidrátot, fehérjét, fontos ásványi anyagokat, valamint több vitamint (A-vitamin, B-vitamin, C-vitamin, E-vitamin) is tartalmaz. Mindemellett remek antioxidáns és afrodiziákum, csökkenti a vérnyomást, de elősegíti az emésztőrendszer, valamint az epe és a máj normális működését is.
Bármit, csak kínait ne?
Nem mindegy azonban, hogy ezt a pikáns gyógy- és fűszernövényt hol termesztik. Míg a magyar fokhagymáról tudjuk, hogy jó minőségű, egyes újságcikkek tanúsága szerint a kínai fokhagyma nagyon veszélyes lehet a szervezetünkre. Pedig Kína igazi fokhagyma-nagyhatalom: 2008-ban a világ fokhagymatermelésének 78%-át adta, és az Európai Unió tagországaiba is az ázsiai országból importálják a legtöbb fokhagymát.
Magyarország sem tudta elkerülni a kínai térhódítást: az Origo információi szerint 2012-ben 6000 tonna volt a hazai fokhagyma termés, mellé – szinte kizárólag Kínából – 1485 tonna import jött be az országba.