Lifestyle

Erről is a járvány tehet: már 135 évet kell várni, amíg a nők és a férfiak egyenlők lesznek

A járvány jelentősen visszavetette a férfiak és nők közötti társadalmi egyenlőség eléréséhez szükséges időt.

15 év alatt rengeteget zuhantunk vissza a ranglistán

Több mint egy teljes nemzedékkel veti vissza az új típusú koronavírus-járvány a férfiak és nők közötti egyenlőség eléréséhez szükséges időt – állapítja meg szerda hajnalban közzétett jelentésében a davosi Világgazdasági Fórum (WEF).

A tanulmány szerint országonként nagyok az eltérések, de a jelenlegi helyzetben a WEF számításai szerint 135,5 év kell majd ahhoz, hogy a férfiak és a nők társadalmilag egyenlőkké váljanak.

A WEF jelentésének 15. kiadása szerint ez 36 évvel több mint a járvány előtt volt. Ennyi idővel többre lenne szükség ahhoz, hogy a nők és a férfiak gazdasági, politikai, egészségügyi vagy oktatási téren egyenrangúvá váljanak.

A járvány alapvető hatással volt a férfiak és a nők közötti egyenlőségre a munkahelyeken és a családokban egyaránt, több évnyi haladás veszett oda” – fogalmazott Saadiya Zahidi, a WEF végrehajtó bizottságának tagja.

A WEF kiemeli, hogy a világjárvány miatt több nő veszítette el az állását, mert a nők felülreprezentáltak azokban a szektorokban, amelyeket a pandémia okozta gazdasági hatások különösen hátrányosan érintenek. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatai szerint a nőknek 5, míg a férfiaknak 3,9 százaléka veszítette el állását a járvány miatt.

A jelentés ranglistát is felállít a világ országairól, amely szerint továbbra is Izland áll a legközelebb a nemek közötti egyenlőség terén, amelyet Finnország, Norvégia, Új-Zéland és Svédország követ.

A 444.hu kiegészítése alapján elmondható, hogy Magyarország 156 ország között a 99. helyet foglalja el a WEF globális rangsorában, míg 15 évvel ezelőtt az 55. helyen voltunk. A nők gazdasági lehetőségei és részvétele terén a 48. helyről a 86. helyre estünk vissza, az oktatás terén a 49. helyről a 72. helyre, míg a politikai lehetőségek terén a 124. helyen állunk. Javulás egyedül az egészségügyi területen történt, ahol viszont a holtversenyben élen járó országok közé zárkózott fel Magyarország. Régiós szinten is a sereghajtók közé tartozunk a nemi egyenlőség szempontjából, a kelet-európai és közép-ázsiai régió 26 országa közül is csak a 22. helyen szerepel hazánk – írja a Telex.

A járvány hatására többet vagyunk otthon, az otthoni feladatok elvégzésében azonban nincs sok változás, így a nők terhei általában még tovább nőttek.

Fotó és leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Lifestyle
Az Indonéziából származó gyümölcs olyan orrfacsaró szagot áraszt magából, hogy számos országban egyszerűen kitiltották a közterületekről.
Lifestyle
A bankok zöme általában összesítve, a hónap végén vonja le az SMS-ek díját, persze előfordul az is, hogy egyesével vonogatják le a számláról. A nagyobb SMS-forgalom természetesen több pénzlevonást...
Utazás
Február 18-án, kedden egész nap, 19-én, szerdán pedig délelőtt kell ideiglenes forgalomkorlátozásokra kell számítani Budapesten - közölte a Budapesti Közlekedési Központ.
Lifestyle
Ne pazarold el a finom pizzát egy rossz melegítési módszer miatt! Próbáld ki ezt az egyszerű trükköt, és garantáltan imádni fogod a másnapi pizzádat is.
Lifestyle
Vajon tényleg van olyan időszak az évben, amikor több gyermek fogan meg, vagy ez csak egy véletlenszerű statisztikai adat? Ha megfigyeljük a születési arányokat, meglepő mintázatra bukkanhatunk – és...
Lifestyle
Te is folyton küzdesz az elviselhetetlen, dohos szaggal a ruhásszekrényedben? Akkor nem kell többé a megoldáson agyalnod, mutatunk ugyanis egy szuper trükköt, amivel végleg leszámolhatsz ezzel a...