Hihetetlen titok derült ki a kávéról: ezért kell kerülnöd a koffeindús nedűt, ha álmosság gyötör
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/kave-no-123rf-lead.jpg?itok=wcZrUGmN)
Ha azt hitted, hogy a kávé, illetve a benne található élénkítőszer, a koffein azonnali és tartós gyógyírt jelent az álmosságra, akkor óriásit tévedtél.
Te az íze vagy a vélt hatása miatt szereted?
Az emberek naponta kétmilliárd csészényi kávét fogyasztanak, de a jelentős többség bizony nem az ízéért kortyolgatja a közkedvelt nedűt, hanem a benne található élénkítőszer, a koffein miatt. Ha a reggeli kávézás neked is az egyik legkedveltebb rituáléd, és főként azért hódolsz e szertartásnak, mert kínzó álmosságod megszüntetését várod tőle, akkor sajnos szolgálhatunk egy szomorú hírrel: a legfrissebb kutatások szerint korántsem nyerhetünk annyi energiát egy-egy csésze kávétól, mint amennyit remélünk tőle.
A koffein módosítja az agysejtjeink és az adenozin nevű vegyület közötti kölcsönhatást. Az anedozin része annak a rendszernek, mely szabályozza az alvási-ébrenléti ciklusunkat, és jelentős a szerepe abban, hogy a kimerítő fizikai aktivitás miért is okoz fáradtságot. A vegyület szintje a nap előrehaladtával lépcsőzetesen nő, miközben épp mindennapi teendőinket végezzük, hiszen melléktermékként szabadul fel, mialatt a sejteink energiát emésztenek fel - magyarázza a The Conversation cikke. De miért is bizonyul hatástalannak az álmosságérzet ellen a kávé?
Tekintsd meg galériánkat, és máris megtudhatod!
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/full_width/public/images2021/kv1.jpg?itok=h3jDatEP)
A kávé lassan (vagy nem is olyan lassan?) mindennapi életünk részévé vált, ezzel indítjuk a napot és ezt fogyasztjuk, ha egy kis energiára vágyunk. Most azonban megtaláltuk egy olyan felhasználási módját is, ami kivételesen nem belsőleg, de külsőleg hat ránk. Mutatjuk, mi történik, ha kávét teszel a szemöldöködre.