Így küzdd le a tavaszi fáradtságot
Míg a természet kivirul és újjászületik, addig az emberek többsége a tavasz közeledtével fáradtságról, levertségről számol be. Ha te is hasonló tüneteket tapasztalsz, akkor bizonyára rajtad is úrrá lett a tavaszi fáradtság. Cikkünkből megtudhatod, hogyan győzheted le.
Mi okozza a tavaszi fáradtságot?
A tavaszi fáradtság legfőbb oka, hogy szervezetünk nem mindig képes alkalmazkodni a hirtelen jött melegedéshez. A hosszú téli hónapok alatt ugyanis szervezetünk lényegesen kevesebb napfényhez jut, megnő az alvásigényünk, kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, s ezáltal kevesebb vitaminhoz jutunk. A tavasz közeledtével azonban szervezetünk jelentős változásokon megy keresztül: hormonháztartásunk aktivizálódik, ereink pedig kitágulnak, melynek következtében csökken a vérnyomásunk. Ez pedig fizikai gyengeséggel, szellemi fáradtsággal jár.
A tavaszi fáradtság tünetei
Ahogy a neve is mutatja, legjellemzőbb tünetként a fáradtságot említhetjük. Ha semmi kedvünk a tavaszi napsütésben fürdetni arcunkat, vagy egy jókorát szippantani a friss szellő illatából, bizonyára minket is utolért a tavaszi fáradtság. Gyakran tapasztalunk levertséget, rossz közérzetet, súlyosabb tünetként pedig a szédülést, alvászavart és keringési zavarokat tapasztalhatunk.
Hogyan küzdjük le a tavaszi fáradtságot?
Helyes táplálkozás: Ügyeljünk arra, hogy étrendünkben ne kerüljenek túlsúlyba a zsíros, nehéz ételek. Helyettük válasszunk könnyű és egészséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag falatokat. A tavasz közeledtével pedig ajánlatos tisztítókúrát tartani, így ugyanis kellőképpen fel tudjuk készíteni szervezetünket a változásra.
Folyamatos mozgás: Ha télvíz idején sem hanyagoljuk el a rendszeres mozgást, a tavaszi fáradtság is sokkal kisebb valószínűséggel dönt majd le a lábunkról. Akár a téli sportokat, akár az edzőtermi mozgást részesítsük is előnyben, a lényeg, hogy megakadályozzuk szervezetünk ellustulását.
Szaunázás: Menj el legalább hetente kétszer szaunázni. Az, hogy milyen hőfokon és mennyi időt töltesz a szaunában, szinte teljesen mindegy. A lényeg, hogy a meleg szauna után végy egy frissítő hideg zuhanyt. A hideg víz ugyanis javítja a vérkeringést.
Megfelelő mennyiségű pihenés: Ha fáradtnak, levertnek érezzük magunkat, próbáljunk meg minél több időt pihenésre szánni. Olvassunk könyvet, merüljünk el egy kád forró vízben, a lényeg, hogy pihenjünk.