Heti programajánló
Az időjárás ezen a héten nem tartogat túl sok napsütést, ennek ellenére van néhány remek program, amellyel el lehet ütni az időt!
Hétfő (05.14.):
A De mi lett a nővel? című darabot láthatjuk a Thália Színházban, a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház vendégjátékaként. Ez a férfimese nyolc elbeszélésre és az általuk elmesélt helyzetekre, történetekre épül. Három férfi, három színész, három utazó. A szerelmes szerepekhez szokott, hiú férfi; a táncos-komikus, aki folyton viccelődő bohóc; és az akrobata, a hihetetlen testi adottságokkal rendelkező harmadik. Egyikük, útközben pletykaszerű mesélésbe kezd, a bankár unokahúgáról Irina Bikulináról. Szerelmesen és csalódottan rendre megjelennek a mesélt történetek és a bennük szereplők.
A néhol vidám, mosolyogtató, máskor meg szívszorító, de olykor elgondolkodtató játék végén vajon fény derül a titokra? Megtudjuk, hogy mi lett a nővel?
További információ: Katt ide!
A művész mozik is tartogatnak valamit hétfőre: Nathalie második életét. A Nathalie (Audrey Tautou) fiatal, gyönyörű, munkamániás, kettétört életű nő. Férjét autóbalesetben vesztette el, s a tragédia óta érzelmeit elfojtva él. Markus (François Damiens), a munkatársa a legkevésbé sem mondható jóképűnek, ronda ruhákat hord, és általában véve egy rakás szerencsétlenség. Mégis ő az, akit Nathalie egy napon az irodájában - önmaga legnagyobb meglepetésére - váratlanul megcsókol.
Kedd (05.15.):
A Csipkerózsikát mindenki ismeri, akár a Grimm testvérek meséje, Csajkovszkij balettzenéje vagy Walt Disney rajzfilm-adaptációja nyomán. A mandulaszemű kedves kislány figurája mögé nézve azonban egy kevésbé bűbájos történet rajzolódik ki: az első vér, a hibernált leány, az alvó udvar, az orsó szúrásának fenyegetése, az örökkévalóságnak tűnő álom riasztó képei, a 100 évig tartó kóma utáni ébredés döbbenete és a várakozás egy csókra, mely megmentheti a világot az érzelmek teljes ellaposodásától. A romantika korában elaludni és a 21. században ébredni. Ijesztő lehetőség. Egy klasszikus mese, ahogyan még nem láttuk. Álmok, vágyak, szexualitás: avagy nézzünk a dolgok mögé, hátha ott alszik egy szépség. Ezúttal a Nemzeti Táncszínház előadásában eleveníthetjük fel a történetet.
További információ: Katt ide!
Idén – május 11. és 16. között – immár második alkalommal rendezi meg az Izraeli Kulturális Intézet és az Odeon-Lloyd mozi az Izraeli Dokumentumfilm Fesztivált. Az egy héten át tartó rendezvényen ezúttal is nyolc alkotást mutatnak be, olyan műveket, melyeket ismét az elmúlt évek izraeli dokumentumfilmjeinek legjavából válogattak ki. Az idén bemutatandó dokuk elgondolkodtató társadalmi kérdéseket vetnek fel, betekintést nyújtva Izrael színes világába. Ebben az évben női sorsok egy zárt és a hagyományokat mélyen tisztelő közösségben, arab-izraeli konfliktus, a telepesek kérdése és a holokauszt állnak a filmek középpontjában – igaz történetek, valós problémák és őszinte kérdések nyolc izraeli dokumentumfilm egyéni tolmácsolásában.
A vetítéseken kívül pedig természetesen beszélgetések is lesznek. Barak Heymann izraeli producerrel (Heymann Brothers) az izraeli dokumentumfilm-ipar helyzetéről, Pécsi Pollner Katalinnal a holokausztról, Paragi Beátával (BCE Nemzetközi Tanulmányok Intézet) az izraeli-arab konfliktusról beszélgethetünk, de szó lesz a nemiség kérdéséről is Izraelben (vendégek: Batsheva Oberlander és Peresztegi Ágnes) és az országban élő kisebbségekről is (vendég: Daniel Monterescu – CEU).
További információ: Katt ide !
Szerda (05.16.):
„Az 1841-ben bemutatott Giselle talán az egyetlen romantikus balett, amelyet a világ minden jelentős balett színpadán még ma is játszanak. Témája egy német mondából származik: a villik esküvőjük előtt meghalt menyasszonyok, akik nem tudnak megnyugodni, amíg nem táncolják el az el nem táncolt táncaikat. Éjfélkor kikelnek sírjukból és kísértetként lebegnek a hold sütötte völgyekben, útkereszteződéseknél várnak a fiatalemberekre, és jaj annak, akit sikerül táncba csalniuk, azt irgalmatlanul halálra táncoltatják!
Mai szemmel nézve a történetet akár Stephen King is írhatta volna.
Ennek az a magyarázata, hogy az akkori kor polgársága hasonlóan érzett, mint a mai színházba járó közönség. Az emberek a pénzhajhászás hétköznapjaiból olyasmi után vágyódtak, amit a vallás és a felvilágosodás egyaránt megvetett és elfojtott: a babonák és varázslatok tündérvilágába. „Ami titokzatos és távoli, földöntúli, mindaz intim és termékeny viszonyba került a balettel” – mondta Théophile Gautier. Az ég, föld, tűz, víz titokzatos lényei, a földalatti gnómok, koboldok, levegő-tündérek, lidércek, tüzes szalamandrák, folyók sellői, a sötétség gonosz boszorkányai, denevérszárnyú varázslói, démonjai, akik csak éjszaka vagy a holtországbéli holdszférában élnek és végzetes lidércfényükkel csalogatják az embert, mind megelevenítésre vártak és várnak a balett színpadon.
A Giselle a pécsi balett színpadon természetesen a huszonegyedik század emberét fogja megszólítani. Adam zenéje a mai hangzásvilág követelményeinek megfelelően fog megszólalni Riederauer Richárd átiratában. És a történet a mai kor emberéhez kerül majd közel, aki szintén valami másra vágyik a színházban a pénzhajhászás hétköznapjaiból.”
Böhm György, dramaturg
További információ: Katt ide!
Ötödik felvonásához érkezett a monodrámák ihletésére és mintájára alkotott egyedi hangvételű mozgásművészeti fesztivál, mely idén a Bethlen Téri Színház tereit tölti meg szóló és majdnem szóló táncprodukciókkal. A háromnapos happening olyan előadásokat tömörít, melyek alkotóik személyes vallomásait dolgozzák fel minimális keretek közé passzírozva.
A programban szerepelnek már jól ismert, bejáratott darabok egyszereplős verziói a legkiemelkedőbb táncművészek és koreográfusok előadásában, de új projektek és fiatal tehetségek is megfordulnak a színen. A szervezők célja, hogy puritán valóságában tudják megmutatni a mozdulatművészetek szépségeit, hogy a körítést háttérbe szorítva maga a tánc kerüljön reflektorfénybe, ezzel pedig felhívja a figyelmet arra a szellemi és fizikai teljesítményre, mely minden mozdulatban ott rejtőzik.
További információ: Katt ide!
Csütörtök (05.17.):
Ha szereted New Yorkot, Julie Delphy-t és a táncot is, akkor május 17-én 19:30-ra menj a Művészbe - ahol nem csak a 2 nap New Yorkban című, új Delphy-filmet, hanem a film előtt a PREvolution Dance Company előadását is megnézheted.
XIX. századi amerikai író-költő, Edgar Allan Poe alakját felhasználó – és erősen fikcionalizáló – A holló főhőse maga Poe, aki Baltimore-ban él; egy helyi hatalmasság gyönyörű lányába szerelmes, miközben magát sem nagyon tudja eltartani.
Egy nap ronda ügybe keveredik: egy őrült sorozatgyilkos az ő bűnügyi/horrornovelláit utánozva követ el iszonyatos rémtetteket (ezek bizarr kidolgozottsága már-már a Fűrész-filmeket idézi), így kénytelen ő maga is részt venni a nyomozásban. Hősünknek pedig hamarosan sokkal több mindennel kell megküzdenie, mint a gyanú esetleges árnyéka vagy a bűnesetek egyszerű felderítése, hiszen a borzalmakban személyesen is érintetté válik.
James McTeigue (V mint vérbosszú) rendezésében nincs hiány az izgalmakban, és nagyon gyorsan pörögnek az események is, aminek épp az ilyen történetekben kulcsfontosságú tényező, az atmoszféra válik az áldozatává. A filmben nem idéződnek meg, csupán felvillannak az olyan Poe-novellák, mint Az áruló szív, A kút és az inga vagy A vörös halál álarca, s miközben az alkotók végigvágtatnak a forgatókönyvön, nem marad semmi idő a hangulatteremtésre. Így keservesen csalódik, aki olyasféle kosztümös thrillert vár, mint amilyen annak idején A pokolból volt – a Poe-sztorik hangulatát nélkülöző, azok hátborzongató groteszkségét csupán kihasználó A holló inkább a Guy Ritchie-féle Sherlock Holmes-filmek nyomdokain halad. Elegáns helyett harsány, amihez nagyban hozzájárul John Cusack alkalmanként már-már ripacskodásba hajló alakítása is.
További információ: Katt ide!
A Naplegenda című táncos produkcióval az alkotók egészen eredeti, eddig nem látott látvány- és hangzásvilágot hoztak a hazai és a külföldi táncszínházi előadások világába. A Naplegenda friss, kreatív, szellemében 21. századi táncszínházi előadás, amely a művészet sajátos eszközeivel jeleníti meg a Nap kultuszát, életünkben betöltött szerepét, égi útjának és az emberi élet menetének, fordulópontjainak kapcsolatát.
A koreográfus, Mihályi Gábor a magyar és a közép-kelet-európai néptáncok legdinamikusabb, legsodróbb erejű motívumait ötvözte és állította színpadra a Magyar Állami Népi Együttes közreműködésével. Munkájáért 2000-ben a Magyar Táncművészek Szövetségétől megkapta „Az év alkotója” díjat. A produkció zeneszerzője, a Riverdance szólistájaként világot járt Nikola Parov a kelet-európai népzenei tradíciókból táplálkozva új, eredeti zenei világot teremtett, amelyben a szaxofon, a dobok, a rézfúvósok és a hegedű hangzása tökéletes harmóniát alkot. A dinamika, a hagyomány és a misztikum varázslatos egyvelege ez a népzene és a world music stílusában készült zenemű.
További információ: Katt ide!
Péntek (05.18.):
Sipos Marica: Trauma kiállítása Április 18-án nyitott meg.
A helyszín azért különösen fontos, mivel a szóban forgó tárlat egy kifejezetten hely specifikus installációfolyam, amit többek közt a Budapest Galéria ódon falai inspiráltak. Többfelé ágazó csőrendszerekben futó vörös folyadékokat láthatunk, melyek nem egy alkimista szeánsz kellékei, hanem saját testünk absztrakciói. Hiba lenne azonban minderről vérfürdőre asszociálnunk, hiszen az alkotó a vér szimbólumát éppen a negatív jelentésektől kívánja megtisztítani. Ennek a gesztusnak köszönhetően pedig a galéria egyúttal meditációs térré is válik, ahol életünk fundamentumaira koncentrálhatunk.
További információ: Katt ide!
Idén is tartalmas őszművészeti helyszínné alakul két hétre a főváros XXII. kerülete, Budafok-Tétény, ahol a május 11-i ünnepélyes megnyitót követően több mint tucatnyi kulturális program várja az érdeklődőket.
Az események sora a festménykiállítástól (Golda Magdolna mutatja be képeit) és a bábszínháztól (Vaskakas Bábszínház: Bigyó baba) kezdve a komoly- (Nagy Judit fuvolista, Tóth Kristóf hegedűs vagy Sirák Péter orgonaművész fellépése) és könnyűzenei koncerteken (Kormorán) át az operettig (Velünk akar szórakozni? című dalest) és a táncjátékig (Sakk a Botafogóval és Bánhidi Petrával) terjed. De – Marc Camoletti zenés vígjátékából – megtudhatjuk azt is, vajon hogyan fest Négy férfi gatyában, miként vélekedik Szörényi Levente a magyar történelemről, vagy hogy milyen is az, „Amikor az atyafiak együtt muzsikálnak”. Ez mind a Tavaszi művészeti fesztivál.
További információ: Katt ide!
Szombat (05.19.):
Vacsora négyesben c. darabot adják szombaton a Thália Színházban, a kecskeméti Katona József Színház előadásában.
Donald Margulies amerikai drámaíró, a Yale egyetem irodalom professzora 2000-ben Pulitzer-díjat kapott Vacsora négyesben című színdarabjáért. Ezt a művet mutatja be most a kecskeméti Katona József Színház. A négyszereplős darab két baráti házaspár életébe és házasságába enged betekintést. Julie és Tom, illetve Karen és Gabe már régóta ismerik egymást, szoros barátság, számos közös élmény és vacsora emléke fűzi össze őket. Egy este Julie egyedül érkezik Karenékhez vacsorára, és a házigazdák legnagyobb döbbenetére bevallja, hogy férje elhagyta őt. Barátaik házasságának kudarca arra kényszeríti Karent és Gabe-et, hogy szembenézzenek saját életükkel, házasságukkal és újrafogalmazzák barátaikhoz fűződő viszonyukat. Margulies színműve sok humorral és nagy empátiával beszél a házasság, együttélés nehézségeiről és szépségeiről és arról, hogy olykor a különválás is lehet üdvözítő.
További információ: Katt ide!
Múzeumi világnap alkalmából számos programmal készül a Magyar Nemzeti Galéria. Ilyen például a Klasszicizmus és romantika, a Ferenczy Károly művészete, A restaurátor szemével és a Benczúr Gyula, a festőfejedelem című kiállítás is. Kivétel nélkül neves szakmabeliektől hallhatunk tárlatvesztést.
További információ: Katt ide!
Vasárnap (05. 20.)
"A Romantikus komédia mesterien, pontosan van szerkesztve, öt percenként valami váratlan fordulat történik a darabban. Amikor először olvastam, emlékszem hangosan felröhögtem a jeleneteken. Szóval vannak benne olyan csavarok, amiket azt gondolom, őszintén remélem, jól fogunk közvetíteni." Bálint András.
További információ: Katt ide!
Itt egy sportesemény csak hölgyeknek! Május 20-án, most vasárnap lesz 17. Coca-Cola Testébresztő Női Futógála a Margitszigeten. Több ezer belevaló nő - a kezdőktől a profikig - mérettetheti meg magát a város legszebb zöldterületén.
Ezen a napon sportolni hívnak minden nőt - lányokat, édesanyákat, nagymamákat, barátnőket és kolléganőket - a szervező Budapest Sportiroda (BSI) a Margitszigetre.
A 17. Coca-Cola Testébresztő Női Futógálán minden nő megtalálhatja a kondíciójának és hangulatának megfelelő távot, a babakocsis kislányoktól a nagymamákig.
Azok számára, akik rendszeresen futnak, a 7,5 kilométeres távot javasoljuk egyéniben, de ezt a távot párosban is teljesítheted egy családtagoddal vagy barátnőddel, 3,5 kilométer + 4 kilométer arányban. Idén, újdonságként, férfi iramfutók is segítik a cél elérését!
A rövidebb távok kedvelőinek, a kezdőknek, a kicsiknek és az idősebbeknek a 3,5 kilométeres futást, vagy a 2,8 kilométeres gyaloglást ajánljuk.
További információ: Katt ide!