Több százezer nőt érint itthon - 5 jele annak, hogy gazdasági erőszak áldozata vagy
Gazdasági erőszakról vagy más néven pénzügyi bántalmazásról akkor beszélünk, ha egy párkapcsolatban az egyik fél anyagi függésben tartja a másikat. Megszabja, hogy a másik mire költheti a pénzét, elszámoltatja a kiadásokról, zsarolja az anyagiakkal kapcsolatban, vagy elveszi a fizetését. Kevesen ismerik, pedig több százezreket érint itthon a probléma – főleg nőket. Lehet, hogy te is köztük vagy? 5 jele annak, hogy igen.
A gazdasági erőszakról
A gazdasági erőszakot a hatalmi viszony jellemzi, és a legtöbbször egy kezdetben még normálisnak tűnő viselkedésből fokozatosan erősödve válik súlyossá – derül ki a Pénzcentrum elemző cikkéből. Elsősorban nők az áldozatai (itthon kb. 522 ezer 17-74 év közötti áldozatról lehet tudni), aminek az az oka, hogy a családon belüli döntés- és hatalomgyakorlás hagyományosan a férfiak osztályrésze, ami alapot adhat a gazdasági bántalmazáshoz. Természetesen nem lehet általánosítani, mert az utóbbi időben a nők bizonyos esetekben sokkal jobban keresnek a férfiaknál, így az erősebbik nem képviselői is ugyanúgy kerülhetnek ilyen helyzetbe.
Mivel egy súlyos, sokakat érintő problémáról van szó, úgy éreztük, foglalkoznunk kell vele. Lehet, hogy rengetegen esnek áldozatul, de nem tudnak róla, így segítséget sem kérhetnek. Ha az 5 felsorolt jel közül valamelyik igaz rád, akkor sürgősen változtass a helyzeteden!
1. A párod rendelkezik a te fizetésed felett is
Hiába van önálló kereseted, nem te döntesz arról, mire költöd, hanem a párod, mert ő rendelkezik a béred felett? Természetesen amellett, hogy a sajátját is ő osztja be. Ez kimeríti a gazdasági erőszak fogalmát. Az, akivel együtt élsz, így elérheti, hogy ne legyen beleszólásod a pénzügyekbe, hogy ne dönthess arról, mikor és mit veszel magadnak, netán másnak - csak tehetetlen nézője vagy az életednek.
2. Az anyagi forrásaid a közösbe vándorolnak
Ha nem is veszi el a párod a fizetésedet, az a helyzet attól még fennállhat, hogy a te anyagi forrásaid, örökséged, házad, autód, jutalmad a munkahelyen szép lassan közös „tulajdon” lesz. Vagyis ami eredetileg a tiéd volt vagy téged illetne, az már egyáltalán nem hozzád tartozik. Ehhez jön még ráadásként az, hogy a kedvesed a saját anyagi forrásait azonban nem hajlandó beolvasztani a közös kasszába, vagy ha mégis, akkor elenyésző összeget szabadít fel.