Ezeket a hibákat ne kövesd el, amikor önéletrajzot írsz!
Az álláskeresés egyik kritikus pontja az önéletrajzírás. Ez az szelet, amit a potenciális, vagy éppen leendő munkáltatónk először lát belőlünk, így nagyon fontos, hogy jó munkát adjunk ki a kezünk közül. Az önéletrajzba sok minden belekerülhet, de bizonyos dolgokat jobb száműzni belőle, most megmutatjuk, melyek azok.
A gyökerektől kezdeni
Ez teljesen felesleges, az általános iskolát száműzni kell az önéletrajzból, a tanulmányok közül a középiskola az, amit elsőként meg lehet említeni. A középiskolánál a szakot nem kell feltüntetni, főleg akkor, ha semmi köze nincs a megpályázott álláshoz, pl.: Petőfi Sándor Gimnázium, ének-zene tagozat – Bosch mérnöki állás. A leendő munkáltatódat főleg az elmúlt évek teljesítménye érdekli, ha már régi motoros vagy, akkor érdemes visszafelé haladnod és az elmúlt évek szakmai sikerével kezdeni. Ilyen esetben nem muszáj a középiskoláig visszamenni, elég az első munkahelyig, vagy főiskolai végzettségig visszaszámolni az időben.
Rövidítések és kódok
A rövidítések használata tilos! Minden információt, adatot teljes egészében ki kell írni, külön tekintettel a cégnevekre. A rövidítések használata félrevezető, és hanyag, lusta emberként láttatja az pályázót. Éppen ezért a legegyértelműbb rövidítést is bontsuk ki, vagyis nem ELTE, hanem Eötvös Loránd Tudományegyetem. A munkahelyi titulust sem szabad rövidíteni, akármennyire is megszoktad, hogy a munkahelyeden így használod, pl.: boltvezető h. – boltvezető helyettes.
Hosszú oldalakon keresztül
A megfelelő önéletrajz egy, maximum két oldalas, az ennél bővebb pályázatokat a bírálóik egész egyszerűen félresöprik. Ha nagyon hosszan részletezel mindent az önéletrajzodban és a motivációs leveledben, akkor vajon mit fognak tőled kérdezni az állásinterjún? Persze nem szabad a ló túloldalára átesni és fél oldalas pályázatot beadni, mert ezt sem veszik jó néven, pályakezdőként is össze lehet hozni 1 oldalt.
Szerkesztési, helyesírási hibák
A helyesírásra nagyon figyeljünk oda, inkább ellenőrizz le mindent kétszer, de ne akadjon hiba az önéletrajzodban. A szerkesztés rendkívül fontos, főleg ha irodai munkára jelentkezel, a dokumentum formázásánál figyelj nagyon oda, ne legyen tele szóközökkel és felesleges tabokkal. Kapcsold le a „minden látszik” opciót (hidd el, a munkaügyes odabent épp ugyanezt teszi) és szerkeszd meg igényesen a dokumentumot. A dokumentum végén gyakran marad egy üres oldal, ezt minden esetben töröld mielőtt elküldenéd bárhová is a jelentkezésed, mert ez nem épp a szerkesztésbeli jártasságodat tanúsítja.
Nevek, e-mailcímek, szerző
Miden dokumentumnak van egy szerzője, így az sem mindegy, hogy ki gépén írod. Ha valaki a gépét, illetve saját magát Puszi Nyuszinak nevezi, akkor bizony az önéletrajz szerzője is Puszi Nyuszi lesz.
A dokumentumban megadott ímélcím a nevedet tartalmazza, lehetőleg becézés nélkül. Kerülendők a [email protected] és az [email protected] e-mailcímek, hozz létre egy hivatalos címet, csupán 1-2 percbe telik, például [email protected].