Lifestyle

Eljön-e a mesterséges intelligencia és a robotok lázadása?

A Ludwig Múzeumban a látogatók nemcsak a válaszokat kaphatják meg, de olyan jelenségek művészeti szempontú megközelítéseivel is találkozhatnak, mint a fake news, a deepfake, a digitális detox, a life-hack, a filter bubble, az alternatív tények, a CGI, a mesterséges intelligencia, a (ro)botok vagy az online halhatatlanság.

A szingularitás határain címmel péntektől látható kiállítása

Az idei évet a Ludwig Múzeum a jelenkor aktuális problémáinak boncolgatására szánja – mondta el a kiállítás csütörtöki sajtóbemutatóján Fabényi Julia igazgató.

Mint felidézte, Kiterjesztett jelen című kiállításuk az időbeliséggel foglalkozott, az Előhívás pedig az örökölt traumákkal és a traumafeldolgozás jelenségeivel. A most nyíló, Készman József, Maj Ajna, Nolasco-Rózsás Lívia és Üveges Krisztina kurátorok által rendezett tárlat arra tesz felvetést, hogy megtörténhet-e a robotok lázadása – közölte.

Készman József a címről szólva elmondta: az a számítástechnikában használt CAPTCHA tesztek egyszerűbb változatára utal, amelynél a felhasználónak meg kell erősítenie a „Nem vagyok robot” mondatot. Mára azonban a mesterséges intelligencia már képes felismerni és megválaszolni a CAPTCHA teszek számos formáját – jegyezte meg.

Mint a kurátorok emlékeztettek, a szingularitás az a pont, amikor a technológiai fejlődés túlnő az ember képességein, és elképzelhetetlenül összetetté válik. A technológiai szingularitás tehát egy olyan lehetséges jövőbeli esemény, amikor a szuperintelligencia megjelenése miatt a technológiai fejlődés és a társadalmi változások felgyorsulnak, olyan módon és sebességgel változtatva meg a környezetet, amit a szingularitás előtt élők képtelenek felfogni vagy megbízhatóan megjósolni.

Ma az egyik legmeghatározóbb globális jelenség a digitalizáció, amely az utóbbi évtizedekben evolúciós ugrásként, számos részletében szinte észrevehetetlenül alakította át az emberiség életét, átírva ezzel az évszázadok alatt rögzült szokásokat és viselkedési mintázatokat – írta meg az MTI.

Mint a kurátorok kiemelték, a tárlat elsősorban a technológiai fejlődés mindennapi életre gyakorolt erőteljes hatásáról szól. Nem csupán az egyre újabb és fejlettebb médiumok és technológiák állnak a fókuszában, hanem azok következményei a társadalomban, valamint az egyén életében. A kiállításon látható képzőművészeti művek sokféle megközelítést alkalmaznak, hogy megvizsgálják az új kihívásokat és stratégiákat javasoljanak azokhoz.

Arra kerestük a választ, hogy vajon mi befolyásolhatja az álmok természetét. Egyik-másik tényező egészen váratlanul ért minket – főleg az utolsó! Lássuk!

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Fashion&Beauty
      Meghan Markle minden megjelenésével inspirál, most azonban nem a rajta látott outfit érdemel bemutatást, hanem klasszikus, elegáns manikűrje, amely minden stílushoz jól passzol.
      Lifestyle
      A Nyilas csak figyeljen, mert ez a nap rengeteg lehetőséget hoz neki. Napi horoszkóp.
      Lifestyle
      Ha szeretnéd, hogy otthonodba kizárólag pozitív energiák áramoljanak, akkor ezt a hihetetlen erejű tárgyat mindenképp szerezd be.
      Egészség
      A Forma-1 négyszeres világbajnoka, Max Verstappen természetesen sportolóként nagyon odafigyel az étkezésre, főleg egy versenynapon, ami alaposan megterheli a szervezetét.
      Utazás
      Egy igazán különleges KRESZ-táblát kezdtek el bevezetni Európában. Az a különlegessége, hogy az autós akár figyelmen kívül is hagyhatja a jelzést.
      Utazás
      Alaposan a pénztárcánk mélyére kell nyúlni, ha az alábbi úti célok egyikére utaznánk 2025-ben.