Lifestyle

Dukai Regina: "A mai napig kapok bántó üzeneteket. Ezt nehéz feldolgozni"

Előfordul, hogy a gyönyörű modellt is atrocitás éri, ám igyekszik ezeket figyelmen kívül hagyni.

A "cyberbullying" az egyik legnagyobb veszélye a közösségi médiának

Szerkesztőségünk nemrég meghívást kapott a hatodik alkalommal megrendezésre kerülő UNICEF Magyarország Gyermekek Világnapja elnevezésű rendezvényre, ahol Dukai Reginát, a szervezet egyik nagykövetét, az internetes zaklatásról és a közösségi média árnyoldaláról kérdeztünk.

De mielőtt mélyebben belemennénk a témába, fontos, hogy tisztába tegyünk egy olyan fogalmat, aminek manapság egyre nagyobb jelentősége van ez pedig a cyberbullying: vagy más néven a cyber megfélemlítés, ami egy új típusa az elsősorban tinédzser korúak közt tapasztalható iskolai kiközösítésnek, ami durvább csúfolódásokból, kárörvendésből és fenyegetésekből álló, az áldozathoz elektronikus úton eljutó üzenetek sorozatát jelenti, melyet egyetlen, vagy több felhasználó visz véghez.

Ha visszaemlékszel a gyerekkorodra, téged ért internetes/”cyber” atrocitás? Előfordult, hogy olyan üzeneteket kaptál, ami esetleg megijesztett, vagy aggodalomra adott okot?

Hál' istennek nem. Az anyukám pedagógus, óvónő és eléggé figyelt ránk, így soha semmilyen területen nem tapasztaltam ilyen szintű zaklatást. Amikor tiniként felkerültem Budapestre és el kellett mennem egy válogatásra, vagy castingra, akkor vagy a bátyám, vagy az anyukám ott volt mellettem és vigyáztak rám. A családnak és a barátoknak szerintem hatalmas szerepe van abban, hogy megóvják a gyerekeket a zaklatóktól. Nagyon kell figyelni a kicsik reakcióit, hogy megváltozik-e a viselkedése, dugdossa-e a telefonját, vagy mondjuk másképp kommunikál a megszokottnál. Amikor a barátnőim gyerekeivel vagyok kettesben, akkor mindig próbálom finoman faggatni őket, hogy mi a helyzet a suliban, kik a barátaid, kik azok, akik nem a barátaid, ki bántott, ha esetleg szavakkal bántottak akkor arra, hogyan kell reagálni, el kell magyarázni a gyereknek, hogy ő valószínűleg nem szánt szándékkal akart neki rosszat, hanem negatív példát hozott otthonról. Én azt gondolom, hogy a szülői- a családi- és a baráti jelenlét nagyon sokat számít. Nem azt mondom, hogy burokban nőttem fel, mert az nagyon erős túlzás lenne, de nagyon sok védőszárny vett körül, úgyhogy én ezt megúsztam.

"Szerintem ezt igazából nem lehet feldolgozni"

Az "cyberbulling", azaz az internetes zaklatás valljuk be őszintén, hogy nem csak a gyerekeket érinti. Te, mint közszereplő gondolom számtalan üzenetet kapsz nap, mint nap a rajongóidtól és azoktól is, akik nem igazán kedvelnek...ezeket a "gonosz" üzeneteket, hogyan tudod feldolgozni?

Egy felnőtt már tudatosan, akarattal megy fel a te oldaladra és bánt meg téged. Én sosem éretettem azokat a felhasználókat, akik másokból űznek gúnyt, vagy másokat piszkálnak és abból szereznek sikertélményt. Honnan tudod, hogy az az illető, akit éppen bántasz az lelkileg ezt hogyan dolgozza fel. Lehet, hogy egy hatalmas törést okozol ezzel. Szerintem ezt nehéz feldolgozni. Van az a típusú ember, akiről ezek leperegnek és van olyan, akiben ezek megmaradnak, csak megtanul ezzel együtt élni és sajnálja a bántó személyt. Én az utóbbiak táborához tartozom. Gondolj bele, mennyire szegény lelkileg az az ember, akinek örömet okoz, hogy odamegy a te oldaladra és azt mondja, hogy csúnya vagy, kövér vagy, buta vagy, vagy éppen bármit is csinálsz az rossz. Én soha nem nézem meg olyan embernek a felületét, akiket nem kedvelek annyira, vagy nem érdekel, mert mondjuk az én felfogásomnak a szöges ellentétét képviseli. Ehelyett felhívom anyukámat, a bátyámat, a szeretteimet, nem pazarolom ilyen dolgokra az energiámat. Mindig megakad a szemem, a szívem ezeken a mondatokon és felhasználókon, de most már próbálom elengedni őket és inkább csak minden jót kívánni, mert nekik van rá a legnagyobb szükségük.

"Mindig megakad a szemem, a szívem ezeken a mondatokon és felhasználókon"

Az UNICEF rendezvényén pont ebben a témában beszélgettetek. Miért érezted magadénak ezt a témát? Hogyan próbálsz ebben segíteni?

Közszereplő révén hál' istennek elég nagy tábort tudok megmozgatni, mind az Instagramon, mind a Facebookon, illetve rendszeres UNICEF támogató vagyok már 2012 óta és szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy fontos követnünk a gyerekek reakcióit, azt, hogy hova klikkelnek az interneten, hogy be van-e állítva a készülékeinek az, hogy a tartalmakat megszűrjék, és a gyerek ne jusson el olyan oldalakra, ahova nem kellene. Körbe kérdeztem a barátaim között és sajnos nem mindegyik anyuka állította be ezt a telefonján és nagyon fontos tudni arról, hogy a kicsi körül-belül 5 perc alatt a Pepa malactól el tudnak jutni egy olyan tartalomig, ami nem megfelelő az ő korosztályuknak. Igaz még saját gyerekem nincsen, de a keresztfiam édesanyjával most beszélgettem a témáról és a kisfiú elkezdett egy olyan alkalmazást használni, ami még viszonylag gyerekeknek való, de a barátnőm azt mondta, hogy kéri a felhasználónevet és a jelszót, mert mindent szeretne tudni. Nyugodtan csinálhatja, de így tudja, hogy nem eshet a gyereknek bántódása.

"Szerintem ebben a szülőknek van a legnagyobb felelősségük"

Te korlátoznád a gyerekek közösségi média használatát?

Azt veszem észre, hogy nagyon sok esetben, amikor szembe találom magam egy-egy nagyon fiatal Instagram, Facebook felhasználóval (de inkább az Instára jellemző és itt most a 10-13 éves kislányokról, fiúkról beszélek) olyan trágár üzenetek tudnak írni, vagy olyan csúnyán és olyan bántóan tudnak viselkedni, ami számomra felfoghatatlan. Azt gondolom, fontos lenne, hogy szülő adott esetben megnézze a gyermek telefonját, hogy egyrészt ennyi idősen miért Instázik, másrészt pedig, ha Instázik, akkor mit ír a többi gyerek, vagy felnőtt oldalára. Szerintem ebben a szülőknek van a legnagyobb felelősségük.

Fotó: Instagram/reginadukai, Femcafé Leadfotó: Instagram/reginadukai

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Utazás
      Idén is publikálta azon jelentését a Világgazdasági Fórum (WEF), mely a bolygónkra leselkedő legnagyobb veszélyforrásokat rangsorolja.
      Sztárok
      Jennifer Lopez és Ben Affleck 2022-ben kötötték össze az életüket, ám románcuk második nekifutásra is kudarccal végződőtt. Az 55 éves énekesnő könnyei azonban már felszáradtak, s mostanság egy ifjú...
      Lifestyle
      Csaknem 11 éve, 2014 februárjában vezették be a magyar lakossági ügyfelek számára a havonta két alkalommal, összesen maximum 150 ezer forint értékben történő, ingyenes készpénzfelvételt a...
      Lifestyle
      A Messenger mobilos változata 2024-ben kapott egy zseniális funkciót, amit pár hónappal ezelőtt kivezettek, ám most - mindenki legnagyobb örömére - visszatért.
      Sztárok
      Pikali Gerda az M5 Kontúr című portréműsorában tekintett vissza élete meghatározó pillanataira: gyermekkori nehézségeire, anyaságának örömeire és házasságának harmóniájára. Meghitt családi élete és...
      Lifestyle
      Már maga a feltételezés is bizarr, nemde? Hiszen joggal tehetjük fel a kérdést: vajon mi múlhat a betegen - és hozzátartozóin - egy ilyen szituációban? Nos, úgy tűnik nagyon is sok!