Megtalálhatták annak az aszterodiának a maradványait, mely 66 millió évvel ezelőtt a dinoszauruszok kihalását okozhatta
Paleontológusok megtalálgatták a 66 millió évvel ezelőtt a dinoszauruszok kihalását okozó aszteroida maradványait egy észak-dakotai lelőhelyen. A darabokat eredeti állapotában találták meg, jelenleg is vizsgálják, hogy megtudják, milyen típusú aszteroida volt.
Nemsokára nyilvánosságra hozzák az adatokat
Az ásatást vezető paleontológus, Robert DePalma előadását, valamint NASA tudósaival folytatott beszélgetését nemsokára nyilvánosságra hozzák, de az eredményeket David Attenborough legújabb dokumentumfilmjében is ismertetik majd.
Az eddigi kutatások szerint az aszteroida a mai Mexikó területén ért földet, mely több mint 3000 kilométerre van a mostani ásatások helyszínétől, amely Észak-Dakota államban délnyugati részén van. Itt találtak olyan olvadt kőzetcseppeket, mely meteorbecsapódásra utalhat. DePalma és csapata ezen kőzetcseppek belsejében lévő szikladarabokat vizsgálják, melyek közül eddig kettőben jelentős mennyiségű vasat, krómot és nikkelt találtak, amely a szenes kondrit meteroit jellemzője. A kőzetcseppek levegőbuborékokat is megőriztek, így a kutatóknak lehetőségük nyílik megvizsgálni a 66 millió évvel ezelőtti levegő összetételét is.
Az ásatások során egy jó állapotban megmaradt thescelosaurus lábat is találtak, mely egy növényevő dinoszaurusz. A leleten nem utalnak nyomok arra, hogy egy másik élőlény áldozata lett volna, így könnyen elképzelhető, hogy a becsapódás vagy annak következményei, például az áradás okozta a halálát. Továbbá a kutatók találtak egy épségben megmaradt pteroszaurusz embriót is, amely arra adhat bizonyosságot, hogy a már kikelésükkor röpképesek voltak.