Lifestyle

Alapjaiban formálja át a közösségi médiát az új EU-s törvény: óriási változások várhatók a Facebookon és a TikTokon

Átrajzolhatja az internet arculatát az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló új törvénye. A tervezett szabályozás alapján a legnépszerűbb internetes szolgáltatásokat üzemeltető cégekre nagyobb felelősség hárulna a felületeiken megjelenő tartalmak miatt.

A digitális szolgáltatásokról szóló törvény

Szombaton megállapodás született Brüsszelben az online tér átláthatóságát célzó szabályozásáról. Az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament tárgyalói az illegális, valamint a hamis online tartalmak terjedésének hatékony kezelését és az alapvető jogok védelmét a digitális térben védelmező új szabályokról döntöttek. A két uniós intézmény által megalkotott, a digitális szolgáltatásokról szóló törvényről szóló megállapodás a felhasználók számára biztonságosabb és nyitottabb digitális tér létrejöttét, a vállalatok számára egyenlő versenyfeltételeket biztosít.

A digitális szolgáltatásokról szóló törvény megújítja az online szolgáltatásokra vonatkozó összes alapszabályt az EU-ban. Gyakorlatban is megvalósítja azt az elvet, hogy ami tiltott offline, az tiltott online is. Minél nagyobbak a platformok, annál nagyobb a felelősségük” – idézte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének közleményét az Index.

A technológiai vállalatok kénytelenek lesznek új irányelveket és eljárásokat kialakítani a megjelölt gyűlöletbeszéd, a terrorista propaganda és más, az Európai Unió országai által illegálisnak minősített anyagok eltávolítására. A törvénnyel az EU véget akar vetni az eddigi önszabályozáson alapú korszaknak, amelyben a techcégek a saját irányelveik mentén dolgoztak azzal kapcsolatban, hogy milyen tartalmak maradhatnak elérhetők vagy épp mit kell eltávolítaniuk.

A tervezett törvény jóval nagyobb lehetőséget adna az államoknak a káros tartalmak eltávolíttatására. Tiltaná a hirdetések célzását személyes jellemzők alapján, mint a rassz, származás, politikai nézet, szexuális irányultság vagy vallási meggyőződés. Tiltaná a kiskorúaknak célzott reklámozást, valamint az úgynevezett sötét mintákat, azaz azt a gyakorlatot, amikor a megjelenítés módjával próbálják manipulálni a felhasználót, hogy például engedélyezze a viselkedése követését.

Gyökeres változást jelent, hogy a nagy platformoknak átláthatóvá kell tenniük tartalomajánló algoritmusuk működését. A felhasználóknak lehetővé kell tenni, hogy olyan tartalomajánlási rendszert válasszanak, ami nem a profiljukon alapul (például egyszerű időrendi sorrendben lássák az ismerőseik által megosztott dolgokat).

A szolgáltatásoknak világossá kell tenniük, miért tekintenek illegálisnak egyes tartalmakat, és milyen okból távolítják el ezeket, emellett lehetővé kell tenniük, hogy a felhasználó panaszt emeljen az eltávolítás ellen. Ugyanakkor a cégeknek konkrét stratégiával kell rendelkezniük olyan helyzetre, amikor válság idején nagy mennyiségű dezinformáció kerül a felületükre (mint a koronavírus-járvány vagy a jelenleg is zajló ukrajnai háború).

A mérföldkőnek számító jogszabálynak köszönhetően a Facebookot működtető Meta, továbbá a YouTube-ot is birtokló Google és más internetes szolgáltatások éves ellenőrzésekre számíthatnak a vállalkozásukhoz kapcsolódó „rendszerszintű kockázatok” miatt – írja a Média1. A techóriásoknak több adatot kell majd megosztaniuk platformjaik működéséről külső kutatókkal, az egyetemi és civil szféra képviselőivel. A társaságoknak éves kockázatértékelési jelentést kell majd készíteniük, amelyet egy külső, független könyvvizsgáló ellenőriz, és a megállapítások összefoglalóját nyilvánosságra hozzák. Ha az Európai Bizottság megállapítja, hogy egy vállalat nem tesz meg mindent a könyvvizsgálók által azonosított problémák ellen, akkor a globális bevételének 6 százalékáig terjedő pénzügyi szankciókra számíthat, és üzleti gyakorlatának megváltoztatására kötelezhetik, a visszaesőket pedig ki is tilthatják az uniós piacról. Szigorúbb szabályok vonatkoznak azokra a platformokra, amelyeknek több mint 45 millió felhasználójuk van az EU-ban. Az ilyen szolgáltatásoknak az éves bevételük 0,05 százalékára rúgó felügyeleti díjat kell befizetniük Brüsszelnek.

Még nincs vége, lapozz!

Fotó: 123rf

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Sztárok
Ha te is nézted a Gyilkos elmék című sorozatot, bizonyára emlékszel Emily Prentiss különleges ügynökre. Az őt alakító színésznő, Paget Brewster ma már az ötvenes éveiben jár, és nem egészen úgy néz...
Sztárok
2025 tényleg a változások éve lesz a sussexiek házasságában? Nos, egyesek szerint van egy férfi Meghan múltjában, akin a hercegné még nem biztos, hogy teljesen túltette magát, erre utal az is, hogy...
Egészség
A hozzá hasonló zöldségeknek is van különleges tulajdonsága, de csak ez tartalmaz egy speciális összetevőt, ami alaposan csökkenti a rák kockázatát.
Sztárok
A 35 éves hollywoodi sztár mindig kitesz magáért, ha a vörös szőnyegre lép, ez pedig most sem volt másképp, így nem csoda, hogy minden tekintetet magára vonzott.
Lifestyle
Népszerű programban rejtőzött el az egyik vírus, és sajnos képtelenség eltávolítani, újra kell telepíteni a Windowst miatta.
Egészség
Talán még nem hallottál erről a "trükkről", pedig a szakértők szerint állítólag egy kis só a nyelv alá téve segíthet a jobb alvásban.