Rosszul alszol és furcsákat álmodsz? Ez is a Covid egyik hatása – Így segíthetsz magadon
Hajnali három van, de te még mindig teljesen éber vagy, zakatol az agyad. Megszámoltad már az összes báránykát, két bögre kamillateán is túlvagy, és befújtad a párnádat levendulapermettel. Mindent megtettél már a megnyugtató alvás érdekében, és mégsem sikerül. De miért és mit lehet tenni ellene?
A Covid-19 hatása az alvásminőségre
A pandémia világszerte jelentősen megváltoztatta az emberek életmódját, többek között az alvásunkat is: rosszabbul alszunk. A WebBeteg arról számol be, hogy Vada Gergely, a Magyar Alvás Szövetség alelnöke szerint karantén alatt tapasztalható levertség és enerváltság, rosszabb az alvásminőség, fokozottabb a stresszérzet, csökkent a fizikai aktivitás, gyengült vitalitás és csökkent jóllét jellemzi a magyarokat.
Pszichológusok állítják, a koronavírus-járvány okozta szorongás hatással lehet az alvásunkra is – írja a BBC. Azt mondják, ennek oka abban keresendő, hogy a járványhelyzet és az ezzel járó korlátozások megnehezítették a megszokott, mindennapi rutin betartását, ez pedig az elalvásra is hatással van. További befolyásoló tényező, hogy a home office és az online szocializációs tevékenységek következtében az emberek átlagos napi képernyőideje is nagymértékben megnövekedett, ami szintén befolyásolja az éjszakai alvás minőségét, ahogy a saját és szeretteink egészségéért, illetve a pénzügyek miatti folyamatos aggódás is.
A koronavírus maga is okozhat alvászavar tünetet. A betegek közel 40-%-a tapasztal alvászavart a koronavírus-fertőzés kapcsán. Továbbá megfigyelhető a meglévő alvászavarok súlyosbodása és új alvászavarok kialakulása is, hiszen a napi ritmus felborul, életmódunk mozgásszegényebb, továbbá jelen van még napfényhiány, jelentős pszichés megterhelés, stressz, izoláltság és magány. Ráadásul a Covid az álmokra is hatással van. Többen, akik megfertőződtek a koronavírussal, arról számoltak be, hogy a gyógyulás után élénk, néha vissza-visszatérő rémálmaik lettek. A lelki állapot mindig visszaköszön álmaink tartalmában is. Változtak alvási szokásaink is, töredezetté vált alvásunk és több időt töltünk REM-fázisban. Ennek oka, hogy később fekszünk le aludni és tovább alszunk.
A túl kevés alvás hatással lehet a fizikai és a mentális jólétünkre is, emellett pedig megnöveli a sztrók és egyéb szívbetegségek kialakulásának esélyét is. Amennyiben nem tudod rendesen kialudni magad, az a fáradtságon túl további szorongást, lehangoltságot, esetenként depressziót is eredményezhet. Ilyenkor nehezebb döntéseket hozni, és sokkal hamarabb elveszti a türelmét az ember.
A szakember szerint a hétórányi alvás lenne az ideális egy felnőtt számára. Kutatások bizonyítják, hogy azok, akik évtizedeken keresztül kevesebb mint hat órát alszanak naponta, nagyobb eséllyel szenvednek demenciától életük későbbi szakaszában.