Lifestyle

Rosszul alszol és furcsákat álmodsz? Ez is a Covid egyik hatása – Így segíthetsz magadon

Hajnali három van, de te még mindig teljesen éber vagy, zakatol az agyad. Megszámoltad már az összes báránykát, két bögre kamillateán is túlvagy, és befújtad a párnádat levendulapermettel. Mindent megtettél már a megnyugtató alvás érdekében, és mégsem sikerül. De miért és mit lehet tenni ellene?

A Covid-19 hatása az alvásminőségre

A pandémia világszerte jelentősen megváltoztatta az emberek életmódját, többek között az alvásunkat is: rosszabbul alszunk. A WebBeteg arról számol be, hogy Vada Gergely, a Magyar Alvás Szövetség alelnöke szerint karantén alatt tapasztalható levertség és enerváltság, rosszabb az alvásminőség, fokozottabb a stresszérzet, csökkent a fizikai aktivitás, gyengült vitalitás és csökkent jóllét jellemzi a magyarokat.

Pszichológusok állítják, a koronavírus-járvány okozta szorongás hatással lehet az alvásunkra is – írja a BBC. Azt mondják, ennek oka abban keresendő, hogy a járványhelyzet és az ezzel járó korlátozások megnehezítették a megszokott, mindennapi rutin betartását, ez pedig az elalvásra is hatással van. További befolyásoló tényező, hogy a home office és az online szocializációs tevékenységek következtében az emberek átlagos napi képernyőideje is nagymértékben megnövekedett, ami szintén befolyásolja az éjszakai alvás minőségét, ahogy a saját és szeretteink egészségéért, illetve a pénzügyek miatti folyamatos aggódás is.

A koronavírus maga is okozhat alvászavar tünetet. A betegek közel 40-%-a tapasztal alvászavart a koronavírus-fertőzés kapcsán. Továbbá megfigyelhető a meglévő alvászavarok súlyosbodása és új alvászavarok kialakulása is, hiszen a napi ritmus felborul, életmódunk mozgásszegényebb, továbbá jelen van még napfényhiány, jelentős pszichés megterhelés, stressz, izoláltság és magány. Ráadásul a Covid az álmokra is hatással van. Többen, akik megfertőződtek a koronavírussal, arról számoltak be, hogy a gyógyulás után élénk, néha vissza-visszatérő rémálmaik lettek. A lelki állapot mindig visszaköszön álmaink tartalmában is. Változtak alvási szokásaink is, töredezetté vált alvásunk és több időt töltünk REM-fázisban. Ennek oka, hogy később fekszünk le aludni és tovább alszunk.

A túl kevés alvás hatással lehet a fizikai és a mentális jólétünkre is, emellett pedig megnöveli a sztrók és egyéb szívbetegségek kialakulásának esélyét is. Amennyiben nem tudod rendesen kialudni magad, az a fáradtságon túl további szorongást, lehangoltságot, esetenként depressziót is eredményezhet. Ilyenkor nehezebb döntéseket hozni, és sokkal hamarabb elveszti a türelmét az ember.

A szakember szerint a hétórányi alvás lenne az ideális egy felnőtt számára. Kutatások bizonyítják, hogy azok, akik évtizedeken keresztül kevesebb mint hat órát alszanak naponta, nagyobb eséllyel szenvednek demenciától életük későbbi szakaszában.

Cikkünk folytatódik, lapozz!

Fotó: 123rf.com

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Lifestyle
Lifestyle
A természetjárás és a vadon termő növények gyűjtése csodás hobbi, de mindig alapos körültekintést igényel. Ennek a két növénynek az esete tökéletes példája annak, hogy mennyire fontos a pontos...
Home&Design
A termosztát eltakarása nemcsak esztétikai, hanem gyakorlati kérdés is lehet, hiszen a jól kivitelezett megoldások segíthetnek abban, hogy otthonod még rendezettebbnek és stílusosabbnak tűnjön.
Christmas
A NAV-nál sincs karácsony Kevin nélkül: az adóhatóság szenzációs videókat tett közzé a TikTokon, melyek a Reszkessetek, betörők! című karácsonyi kultfilm ikonikus jeleneteihez kapcsolódnak.
Christmas
Csonka Andrást éppen bejglibeszerző útján érte el Vadas Henrietta, az Egyedülfekvők.hu alapítója, aki a karácsonyról és az egyedül töltött ünnepekről kérdezte a hosszú évek óta egyedül élő...
Lifestyle
Izgalmas és boldogsággal teli esztendő vár a Bikára: végre úgy érezheti majd, hogy minden a helyére kerül az életébe.
Utazás
Más tekintetben viszont drágulásra kell számítaniuk az utazóknak - derül ki a BKK közleményéből.