Bútorfényezés vegyszerek nélkül - Próbáld ki te is
Bármilyen gyakran is takarítjuk otthonunkat, az idő vasfoga bútorainkon is nyomot hagy. Ha elő szeretnénk csalogatni a régi frissességüket, nem csak vegyszerekben gondolkodhatunk. Íme, néhány remek, környezetbarát tipp!
Miért használjunk házi készítésű bútorfényt?
A boltban vásárolható szerek egyrészt rendkívül ártalmasak lehetnek az egészségre, hiszen allergiás reakciókat, émelygést, vagy rosszullétet okozhatnak. Emellett az áruk sem túl kedvező. Ha környezettudatosak vagyunk és szeretnénk elkerülni a vegyszerek okozta kellemetlenségeket, próbáljuk ki a házilag is könnyen elkészíthető bútorfényezőket, amelyek természetes alapanyagokból készülnek.
Néhány recept
Az egyik lehetőség, ha egy citrom levét kinyomkodjuk, 1 teáskanál olíva olajjal és 1 teáskanál vízzel elegyítve. Puha szivacs segítségével vigyük fel a fényesítendő felületre, majd nagyjából 5 perc hatóidő után töröljük le róla.
Jó megoldás az is, ha 2 evőkanál lenmagolajat 2 evőkanál citromlével és 1 evőkanál ecettel elkeverünk, majd a készítménnyel átdörzsöljük a bútor fáját.
Ha többször is felhasználható szert akarunk gyártani, használjunk méhviaszt és szójaolajat. Gőz fölött olvasszuk meg a viaszt, majd öntsük hozzá a szójaolajat. A végén habverővel dolgozzuk össze őket. Az így készült bútorfény sokáig tárolható és később is felhasználható.
10-15 csepp levendulaolajat és 1 evőkanál citromlevet oldjunk fel 1 csésze vízben. Ez is nagyon hatékony bútorfényező, ha puha szivaccsal finoman áttörölgetjük vele a felületet.
Egyszerű, de nagyszerű ötlet: fél deci olívaolajat keverjünk össze 2 evőkanál ecettel. Ezt kenjük fel egy ronggyal a bútorra, és fényesítsük vele.
Minden esetben rázzuk fel a házilag készült szereket használat előtt, hogy az összetevők fel tudjanak oldódni.
Vízfoltok eltávolítása
A makacs és odaszáradt karikák eltüntetésének remek módja a fogkrémmel való takarítás. Ha fa bútorainkon nyomot hagytak a poharak csak kenjük be a foltot fogkrémmel, és miután megszáradt, egyszerűen töröljük le.