Büdzsétervezés okosan: így spórolhatunk a kiadásokon akár már egy hónap alatt!
Pénzügyeink menedzselése sok esetben nem egyszerű feladat, pedig a tudatos tervezés kulcsfontosságú tényező anyagi biztonságunk és a jövőnk szempontjából. Bár a spórolás sokak számára szinte egyet jelent a lehetetlennel, cikkünkben mutatunk néhány olyan tippet, melyekkel akár már egy hónap leforgása alatt is több maradhat a zsebünkben.
Bevételek és kiadások
Az emberek nagy része – bár szeretne minél nagyobb megtakarításból gazdálkodni –, a legtöbb esetben egyáltalán nincs tisztában azzal, mire is megy el pontosan a pénze. A mindennapi pénzmozgás nyomon követéséhez tökéletesen használható a nagyitól örökölt kockás füzet, de ha szeretnénk a dolgot egy kicsit könnyebbé tenni, ma már számos igen hasznos pénzügyi applikáció közül is választhatunk.
Ezek segítségével nemcsak a bevételeket és kiadásokat rögzíthetjük gyorsan és egyszerűen, de azt is folyamatosan figyelemmel kísérhetjük, mennyit költünk egy hónapban élelmiszerre, ruházatra, háztartási eszközökre vagy éppen mekkora anyagi ráfordítást igényel az autónk. Ezek alapján hó végén tűpontosan láthatjuk, mik azok a kiadások, amelyekből legközelebb érdemes lehet faragni.
Az egyetlen dolog, amit be kell tartanunk, az a rendszeresség, hiszen, ha egy tételt felviszünk, míg másik hármat nem, akkor már borul is az egész. Éppen ezért célszerű a kiadásokat rutinszerűen, azonnal felírni az applikációba vagy összekötni az alkalmazást a bankkártyánkkal, így az ezzel végzett tranzakciók automatikusan látszani fognak a költések között. Az is jó megoldás lehet, ha a napközben összegyűjtött nyugtákat este összegezzük és feljegyezzük a telefonos appba, a lényeg, hogy konzekvensen használjuk a rendszert.
Tudatos vásárlás
Ki ne járt volna még úgy, hogy csak pár dologért ugrott el a boltba, haza viszont már több teli zacskóval érkezett?! A spórolás nélkülözhetetlen feltétele a tervezés, amivel jó eséllyel elkerülhetjük az érzelmi alapon születő impulzusvásárlásokat. A bevásárlólista nemcsak arra jó, hogy semmit se felejtsünk el megvenni a rajta lévő tételek közül, hanem arra is, hogy tartsuk magunkat hozzá. Ez persze sok esetben nem könnyű feladat, és az üzletek sem azért vannak, hogy segítenek benne – mi több, számos ügyes praktikával igyekeznek még inkább vásárlásra csábítani minket.
Vegyük például a folyamatos boltrendezéseket. Emiatt sokszor kénytelenek vagyunk körbejárni az egész áruházat míg megtaláljuk, amit keresünk, így növelve annak az esélyét, hogy valami olyasmit is meglátunk közben, amit addig eszünkbe sem jutott a kosárba tenni. Az érzékszervekre ható praktikák, mint például a frissen sült pékáru vagy a parfümök finom illata, szintén tudat alatti befolyással bír a vásárlási szándékra, ha viszont mindezekkel tisztában vagyunk, jó eséllyel elkerülhetjük a felesleges kiadásokat.
Nem használt szolgáltatások
Sok embernek sejtelme sincs arról, hány olyan szolgáltatást vesz igénybe, amit ki sem használ teljesen vagy egyszerűen csak nincs tudatában annak, hogy miért is fizet pontosan. Éppen ezért bármilyen szerződéskötés, bankszámlanyitás vagy előfizetés igénylése előtt érdemes alaposan utánajárni a vonatkozó havidíjaknak, hogy ne csak az aktuális, hanem a jövőbeni költségekkel is számolni tudjunk.
Emellett a későbbiekben is érdemes tudatosan figyelni a változó szokásokat, hiszen könnyen lehet, hogy egy adott szolgáltatást már nem használunk olyan intenzitással, mint amikor előfizettünk rá, vagy csak bizonyos részeit vesszük igénybe. A telefon- és televíziószolgáltatások, a különböző alkalmazások rendszeres díja vagy éppen a bankszámlavezetéssel járó költségek mind ilyen többletkiadást jelentenek. A legtöbb esetben csak automatikusan befizetjük őket, pedig nagy részük egy gyors ügyintézéssel könnyen optimalizálható, módosítható vagy lemondható lenne.
A célok segítenek
Ahogy minden pénzügyi tevékenység, úgy a spórolás is nagyfokú tudatosságot igényel. Ahhoz, hogy könnyebben menjen a dolog és ne veszítsük el a fókuszt, érdemes konkrét célokat meghatározni, amire szeretnénk a megtakarításainkat fordítani. Ez bármi lehet, a kisebb tárgyaktól kezdve, az utazáson át, egészen egy autó- vagy ingatlanvásárlásig – ha látjuk a célt az út végén, nagy eséllyel sikerrel járunk majd.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján érhetőek el.