Ő volt az utolsó elítélt, akit guillotine-nal végeztek ki – Nem is olyan rég, mint gondolnád
Azt gondolnánk, hogy a nyaktilóval végrehajtott kivégzésre legutóbb a forradalmak korában kerülhetett sor, pedig bizony még a huszadik század második felében is előfordult. Figyelem, felkavaró történet!
Az utolsó elítélt
Annak ellenére, hogy a halálbüntetés 1981-es eltörléséig még voltak halálos ítéletek Franciaországban, Hamida Dzsandúbi 27 éves tunéziai bűnöző volt az utolsó, akin ténylegesen végre is hajtották azt: nyaktilóval végeztek ki 1977. szeptember 10-én, vagyis 44 évvel ezelőtt. A kivégzést Marcel Chevalier főhóhér csinálta, a nyaktiló utolsó kezelője.
De ki is volt ez a Dzsanúbi és mit követett el? Egy nyolcgyermekes egyszerű tuniszi családban született a legidősebb gyerekként. Édesapja építőipari munkás és maszek állatorvos volt, aki főleg szarvasmarhák gyógyításával foglalkozott. Karthágóban nőtt fel, a középiskola elvégzése után 1967-ben újságárus lett Tunéziában. Egy évnyi munkával elég pénzt takarított meg és Európába költözött. 1968. szeptember 10-én egy olasz komp fedélzetén érkezett meg Franciaországba. Marseilles-ben dolgozott, először egy élelmiszerboltban, majd kertészként egy vállalkozásánál. 1971-ben egy ideig Párizsban is élt, de hamar visszatért a kikötővárosba. Munkáltatói elégedettek voltak vele, szorgalmas és megbízható munkaerőként tartották számon, aki ráadásul barátságos és szeret utazni.
1971. október 9-én Dzsandúbit súlyos baleset érte a motoros eke kezelése közben. Véletlenül az eke alá csúszott, amelynek vasa szétroncsolta a jobb lábát, így azt combmagasságig amputálni kellett, és ettől fogva lábprotézissel mozgott. Az amputáció után kialakult végtagfájdalmaira Dzsandúbi elég erős fájdalomcsillapítókat kapott. Mivel emellé szeszes italt is fogyasztott, ezért a gyógyszer hatóanyaga az alkohollal keveredve gyakorta okozott nála rohamokat, ilyenkor pedig gyakran agresszív és kiszámíthatatlan lett a viselkedése. Ezidőtájt kezdett egyfajta vonzalmat érezni a tizenéves lányok iránt.