Átadták az Autista Mintaházat Budapesten
A maga nemében egyedülálló, autista gyermekek hangulatára tervezett és létrehozott épületben nyitott meg Budapesten az Autista Mintaház. Az intézmény az autizmussal élő gyermekek fejlesztését és családjuk hosszútávú támogatását szolgálja.
Autista Mintaház Budapesten
Megnyitotta kapuit az Autista Mintaház – Diagnosztikai és Terápiás Centrum Budapesten, a XIII. kerületi Gyermek téren. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet és az Együtt az Autistákért Alapítvány közös projektjében létrehozott intézmény az autizmussal élő gyermekek fejlesztését és családjuk hosszútávú támogatását szolgálja – írja az MTI.
A csütörtöki átadáson Nagy Anikó, a Heim Pál gyermekgyógyászati intézet főigazgatója elmondta, 2016 óta tervezték azt, hogy új módszerrel, szakemberek összefogásával megteremtik azt a lehetőséget Magyarországon, hogy autista gyermekek hangulatára tervezett és létrehozott épületben, megnyugtató környezetben diagnosztizálják őket és az egyéni szükségleteiknek megfelelő fejlesztést alakítsanak ki. Az intézményben nemcsak a hagyományos orvosi terápia kap helyet, hanem a gyógypedagógia, valamint a játék, a zene és színek is – fogalmazott. Kiemelte, módszertanban, emberségben és orvoslásban az intézmény létrehozásával mintát tudnak mutatni arra, hogyan kell ezen gyermekek felé fordulni, miként lehet minél koraibb diagnózissal segíteni a őket és a családjukat is.
Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató azt hangsúlyozta: rendelkezésre áll a szakmai és szervezői képesség, az orvosi tudás, hogy a szükséges segítséget megadják az érintetteknek.
Szijjártó-Nagy Szilvia, az Együtt az Autistákért Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy minden tizenhatodik magyar család autizmusban érintett, de a tudása még kevés a társadalomnak a spektrumzavar témakörében. A mintaház egyedülálló a maga nemében: új dimenziót nyit a terápiás kezelésben Magyarországon – jelentette ki. Kifejtette, az innovatív központ eddig széleskörűen nem alkalmazott módszerekkel és eljárásokkal segíti a korai felismerést, valamint a beilleszkedést.
Szeleczki István, az Autista Mintaház vezetője közölte, már ötven felett van a jelentkezők száma. A szakmai tudásuk legjavát nyújtva próbálnak hozzájárulni ahhoz, hogy a családok el tudják fogadni a gyermeküket, valamint az érintetteknek megfelelő környezetet és akadálymentes ellátását nyújtsanak – mutatott rá. Kiemelte, minél korábban felállítják a diagnózist, annál teljesebb életet fog élni az érintett gyermek.
Az alvásigényünk életünk során folyamatosan változik, ám a megfelelő alváshigiéné kialakításához számos szempontot figyelembe kell vennünk. A minőség és a mennyiség jelenti a megfelelő pihenés kulcsát, amit általában 8 órában állapítunk meg, ám ez csak egy "általános javaslat", hiszen valójában életkorunk előrehaladtával ez fokozatosan megváltozik.