Lifestyle

Hatalmas áttörés a tudományban: megmenthetik a veszélyeztetett fajokat a kihalástól

Először klónoztak egeret fagyasztva-szárított bőrsejtekből.

Áttörés a veszélyeztetett fajok megmentésében

A kutatók a világon elsőként hoztak létre klónozott egereket fagyasztva-szárított bőrsejtekből, aminek célja, hogy segítsenek a természetvédőknek a veszélyeztetett fajok populációinak újjáélesztésében – írta meg a The Guardian kedden.

laboratórium kutatás egér klónozás tudomány áttörés fagyasztott-szárított sejt egér kísérlet 2022 Japán

Forrás: 123rf

A kihalás szélén

Az áttörésnek számító eredmény megnyitja az utat ahhoz, hogy a jövőben az állatok bőrsejtjeit „biztosítási kötvényként” tárolják, mivel ezekből olyan klónok teremthetők, melyek fokozzák a fajok genetikai változatosságát, ha a kihalás fenyegeti őket.

Sok kihalófélben lévő fajt sújt a beltenyészet, mely fokozza a születési rendellenességek kockázatát, de a genetikai változatosság hiánya sebezhetőbbé teheti az állatokat más veszélyekkel szemben is, mint például a betegségekkel.

Korábbi sikerek

Nem ez az első eset, hogy a tudósok lefagyasztott sejteket használtak klónok létrehozásához természetvédelmi projektekben, azonban eddig a sejteket folyékony nitrogénben tárolták, ami drága és kockázatos is egyben. Ha áramszünet van, vagy a folyékony nitrogént nem töltik fel rendszeresen, a sejtek megolvadnak és használhatatlanokká válnak. Fagyasztva szárított spermát is fel lehet használni klónozáshoz, de azt nem minden állatból lehet kinyerni.

„Ha ezeket a sejteket folyékony nitrogén nélkül, fagyasztva-szárított technológiával lehet tartósítani, akkor a világ minden tájáról származó genetikai erőforrást olcsón és biztonságosan lehet tárolni”

– mondta Teruhiko Wakayama, aki a japán Yamanashi Egyetem munkáját vezette.

„A fejlődő országok képesek lesznek saját országukban tárolni az értékes genetikai erőforrásaikat, még olyan veszélyeztetett fajok esetében is, ahol csak hímek maradtak életben. Ez a technológia felhasználható nőstények létrehozására, a faj újraélesztése érdekében.

– tette hozzá a kutató.

A folyamat

A legutóbbi kutatás során egérfarokból származó sejteket fagyasztottak szárítva, majd nyolc hónapig tárolták az így kapott sejteket. Noha a fagyasztva szárítás megölte a sejteket, a tudósok így is képesek voltak korai stádiumú klónozott embriókat előállítani. Az elhalt sejteket olyan egérpetesejtekbe ültették be, melyek sejtmagját eltávolították.

Ezekből a korai stádiumú embriókból őssejtkészleteket hoztak létre, melyeket újabb klónozásra használták fel. Az őssejteket saját sejtmagjuktól megfosztott egérpetesejtekbe ültették be, és olyan emberiókat hoztak létre, amelyeket már kihordhattak az „egér béranyák”.

Az első klónozott egeret, melyet egy népszerű japán mangasorozat nyomán Doraminak neveztek el, 74 további követett. Az eredmények ellenére az eljárás még nem tökéletes, azonban hatalmas áttörésnek számít a kutatás – írták a tanulmány szerzői a Nature Communications tudományos lapban.

A VIII. kerület előtt tisztelgő alkotással koronázza meg Közép-Európa legnagyobb városrész-megújítási projektjének egyik legfontosabb fejezetét a Cordia.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Lifestyle
Lifestyle
Bár a címben említett két módszer is sok háziasszony szerint hatékony konyhai praktika, van még egy zseniális trükk, amit kipróbálhatsz.
Egészség
Nem csupán a fogyásban segíthet az, ha belecsempészed reggel a vízbe ezt a különleges összetevőt.
Fashion&Beauty
Megannyi híresség mellett természetesen a frissen eljegyzett Selena Gomez is részt vett a londoni BAFTA-gálán: nos, a színész-énekesnő mindenki rabul ejtett lehengerlő ruhájával a vörös szőnyegen, de...
Lifestyle
Sztárok
A jordán királyi pár tavaly augusztusban tarthatta kezében első unokáját, a gyönyörű Iman hercegnőt, aki örökölte édesanyja és nagyanyja minden szépségét, most pedig egy újabb taggal bővült a királyi...