A pénzfelvétel veszélyei - Ezekre ügyelj nagyon a bankautomatánál

Előbb-utóbb szinte mindenki nyit egy - vagy akár több - bankszámlát, amelyről kártya segítségével tudunk pénzt felvenni. Rengeteg elképesztő esetet hallani arról, hogy egy-egy készpénzfelvétel másnapján hogyan tűnik el nyomtalanul a bankkártya tartalma. Az eseteket szinte lehetetlen kivédeni, mert a csalók egyre jobb módszerekkel dolgoznak. Ám akad néhány olyan intézkedés, amellyel csökkenteni tudjuk a veszélyt. Íme, néhány tipp, hogy mire figyeljünk nagyon, ha azt szeretnénk, hogy velünk véletlenül se történhessen ilyesmi.

A bankkártya használata
A számlánkhoz tartozó bankkártya érték, bánjunk vele óvatosan, hiszen a rajta levő mágneses zár, a mágnes kulcs vagy a vonalkód-leolvasó könnyedén megsérülhet. Az első a biztonság, őrizzük a kártyát, legyünk körültekintőek, lehetőleg ne adjuk kölcsön és tároljuk olyan helyen, ami nehezen elérhető. Átvétel után rögtön írjuk rá a tulajdonos nevét, majd írjuk alá.

A PIN-kódot jegyezzük fel valahova, de gondoskodjunk arról, hogy senki ne találjon rá. Soha ne tároljuk a kártyát és a kódot egy helyen, továbbá a kódot soha se mondjuk el illetéktelennek. Fontos itt megjegyezni a tényt, miszerint a bankok sehol, semmilyen körülmények között, sem ügyintézéskor, sem pedig telefonon nem kérik a PIN-kód átadását!

A bankautomatánál
Az első tanács, hogy minél kevesebbszer használjuk az ATM-eket, vagyis minél kevesebbszer vegyünk fel készpénzt. Ezzel nemcsak csökkentjük a csalás előfordulásának lehetőségét, hanem spórolunk is, ugyanis a pénzfelvétel alkalmankénti költségekkel jár, míg ha kártyával fizetünk, az ingyenes, még külföldön is.

A készpénzfelvételnél kerüljük az olyan automatákat, melyek rosszul kivilágított helyen vannak, és ha lehetséges, válasszuk a bankon belül található pénzkiadót. Figyeljünk nagyon arra, hogy az olyan bankautomatával felszerelt helyiségekbe, amikhez bankkártya lehúzása szükséges, a bejutáshoz soha nem kell a PIN-kód megadása! Ha olyan készüléket látunk, ami kéri a kódot, azt biztosan nem megfelelő szándékkal helyezték el, ebben az esetben értesítsük a rendőrséget.

Mielőtt behelyeznénk az ATM nyílásába a bankkártyát, ellenőrizzünk néhány dolgot. Figyeljük meg, nincs-e leragasztva vagy valamilyen furcsa módon átalakítva a pénzkiadó, illetve nincs-e idegen tárgy felszerelve rá. Fontos meggyőződni arról is, nem figyeli-e valaki távolabbról az automatát vagy esetleg minket. Ha gyanús körülményeket észlelünk, válasszunk inkább másik ATM-et, de nem árt értesíteni sem az adott bank ügyintézőjét vagy biztonsági őrét.

Ha behelyeztük a kártyát, a PIN-kódot óvatosan, körültekintően üssük be. Győzödjünk meg arról, hogy senki sem áll a hátunk mögött, és törekedjünk arra, hogy a gombok minél jobban takarásban legyenek. A tranzakció végén minden esetben - akkor is, ha a művelet sikertelen - őrizzük meg a fizetési bizonylatot, legalább addig, amíg egyeztetjük azt a bankszámlakivonaton szereplő összeggel.

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Sztárok
A tét most már a legjobb négy közé jutás volt, ám sajnos egy hírességnek és profi partnerének el kellett köszönnie a műsortól az adás végén.
Lifestyle
Spórolj időt és pénzt, miközben elkerülöd az élelmiszer-pazarlást!
Sztárok
Helen Mirrennek fontos, illetve követendő meglátásai vannak az arcápolással kapcsolatban, melyek bármilyen életkorú hölgy számára hasznosak lehetnek.
Sztárok
Minden idők egyik legsikeresebb énekesnője, Cher elképesztő múltbeli történetet mesélt, ami őt magát is meglepetésként érte.
Lifestyle
Az, hogy mit örökölünk az édesanyánktól vagy az édesapánktól, sokszor láthatatlan genetikai folyamatokon múlik, amelyek életünk minden aspektusát befolyásolják. Bár sok tulajdonság és jellemző a...
Sztárok
A 84 éves Jocelyn Wildenstein gyakorlatilag mára már felismerhetetlen fiatalkori önmagához képest.