A legvagányabb Disney hercegnők
Tükröm-tükröm, mondd meg nékem, ki a legmenőbb Disney lány a vidéken?
A Disney varázslatos és sokoldalú hősei már hosszú évtizedek óta szórakoztatnak minket, generációk egész sora nőtt fel kalandjaikon.
Persze a jóképű hercegek, a megátalkodott gonoszok, és a cuki állatok egyaránt fontos karakterek a történetekben, de a legnagyobb hangsúly mégis a női főszereplőkön van. Walt Disney már azelőtt erős és tudatos női figurákat alkotott, mielőtt Európa számos országában a gyengébbik nem képviselői akárcsak a szavazati jogukat is elnyerték volna.
Klasszikus hercegnők
A sort 1937-ben Hófehérke nyitotta meg, majd őt követte a többi klasszikus hősnő: három évvel később Hamupipőke, majd 1959-ben Csipkerózsika.
Ez az úgynevezett klasszikus hercegnői trió, de már itt is megfigyelhető, hogy a hercegnők mindent megtesznek a boldogságukért, és ebben nem akadályozhatja meg őket semmiféle gonosz mostoha, vagy féltékeny lánytestvérek.
Jó hosszú kihagyás után, csak 1989-ben kelt életre a vásznon a Disney következő hercegnője. Ariel, a sellőlány valósággal bankot robbantott, és a Kishableány a mai napig az egyik legsikeresebb mesefilm. Ariel már egy igazi vagány csaj, aki gondolkodás nélkül beleugrik az ismeretlenbe, hogy megtapasztalja a tengeren kívüli életet és megtalálja az igaz szerelmet.
Modern hercegnők
Belle a Szépség és szörnyeteg-ben már az abszolút modern nő. Művelt, sokat olvas, céltudatos, makacs, és nem riad meg sem a szörnyetegtől, sem pedig a helyi szépfiútól, akinek lazán visszautasítja házassági ajánlatát, és nyíltan kikosarazza.
Jasmine hercegnő, az Aladdin főhősnője is egy igazán modernül gondolkozó leányzó. Nem hajlandó engedni a társadalmi konvencióknak, és szíve választottját, az agrabai tolvajt, Aladdint választja.
Harcias hecegnők
Mulan egy teljesen más kultúrából, a messzi Kínából származik. Ha valaki, ő aztán teljesen egy szintre emelkedik a férfiakkal. Idős, beteges apja helyett ő vonul be katonának férfinak öltözve, és a hunok elleni harcok igazi hősévé válik. Persze legbelül azért Mulan is egy érzékeny nő, és ő sem kerülheti el, hogy szerelemre gyúljon az egyik katonatiszt iránt.
A Mulan után 11 évvel, 2009-ben szinte meglepetésként érkezett a hír, hogy a Disney az abszolút számítógépesen animált mesék uralta piacon újból kézzel rajzolt mesét készít. Ez volt a Hercegnő és a béka. Tiana nem csak a Disney első fekete bőrű hercegnője, de az egyik legsokoldalúbb is. Több műszakban dolgozik, hogy megvalósíthassa álmát, és saját éttermet nyisson.
Az illusztris társaság legújabb tagja Rapunzel, aki a nagysikerű Aranyhaj – milyen meglepő – aranyhajú hercegnője. 18 éves koráig egy toronyba zárva tarja egy gonosz nőszemély, de a vagány és sármos Flynn Ryder felbukkanása felpörgeti az eseményeket. Rapunzel nem ijed meg a saját árnyékától, és kerüljön szembe akár kocsmai orvgyilkosokkal, akár ördögi fogvatartójával, megtalálja a módját, hogy győztesen jöjjön ki a szituációból.
Olyan konkurenciával szembesülve, mint a Gru, a Shrek, vagy a Toy Story, a Disney-nek nehéz dolga van.
Ennek ellenére a stúdió mindig bizonyítja, hogy ők a mese műfajának igazi urai, hiszen eddig mindig képesek voltak előhúzni valamit a tarsolyukból, megújulni újra és újra, és az Aranyhajhoz hasonló kasszasikerekkel előrukkolni. Kíváncsian várjuk, ki lesz a következő, aki Rapunzel után csatlakozik a Disney lányok sorába.