3 egyszerű, jól bevált tojásfestési technika
A húsvéti népszokások hazánkban túl régen és túl mélyen gyökereznek ahhoz, hogy könnyű szívvel lemondjunk róluk. Még ha a locsoláshoz vidéken használt kölni illata olykor leginkább egy esőben megázott bernáthegyit juttat is eszünkbe, és ha családunk férfitagjai a megszokottnál minimum 3 körrel több tüzes vizet gurítanak is le a torkukon, és az ünnepi ebéd után aléltan rogynak a kanapéra, a húsvét akkor is olyan ünnep, amelyet élvezni kell.
Saját készítésű hímes tojásokkal egyrészt megalapozhatjuk az ünnepi, vidám hangulatot, és megajándékozhatjuk a kivirulásunkat szívükön viselő férfiakat is. Nem beszélve arról, hogy a hosszas díszítgetés, a kreatív alkotómunka stresszoldásra is kiválóan alkalmas. A gyerekeket – ha vannak - mindenképpen vonjuk be a mókába, később nagyon büszkék lesznek saját műveikre.
A tojásdíszítésnek vannak rém egyszerű, és bonyolult, időigényesebb módjai is. Attól, hogy a modern korban élünk, nem kell feltétlenül ördögi, új technikákhoz folyamodnunk. Egy dekorszalvéta, egy gyertya, némi ételfesték – vagy akár néhány darab színes zöldség –, is mutatós, ízléses végeredményt adhat. Nézzük, hogyan tudsz 3 régóta ismert, bevált praktikával igazán egyedi, modern tojásokat készíteni! Ha nem kedveled a hagyományos népi motívumokat, akkor sincs baj, hiszen a kreativitásodnak és saját stílusodnak semmi sem szabhat határt!
Decoupage-technika
Tisztítsd meg a nyers tojást ecettel, majd papírkendővel finoman töröld szárazra. Miután egy tűvel kiszúrtad a tojás tetejét, várd meg, míg a belseje teljesen kifolyik, öblítsd ki, és hagyd megszáradni. Kend be a tojást nagy felületen ragasztóval, tedd rá a választott képet, ezután kenj rá még egy réteget. Finoman simítsd el, és hagyd a tojást megszáradni.
Ennek a módszernek az a legnagyobb előnye, hogy rendkívül nagy szabadságot ad a minta terén; hobbiboltokban néhány száz forintért gyönyörű, különleges szalvétákat találhatsz, így akár Marilyn Monroe arcképe vagy néhány hangjegy mintája is rákerülhet a tojásodra. A lepke is csajos és mutatós, ugye?
Berzselés
Ez talán a legegyszerűbb és legmutatósabb technika. Nincs szükséged másra, mint egy nejlonharisnyára, száraz vöröshagymahéjra és fiatal, különleges (neked tetsző) formájú levelekre. Nedvesítsd meg a leveleket, amelyek a mintát adják majd, és helyezd rá őket a tojásokra. Fogj egy régi, beáldozható nejlonharisnyát, vágd fel tenyérnyi darabokra, és ezekbe csomagold be jó szorosan a levelekkel beborított tojásokat.
A hagyma héját főzd meg forró vízben, ebbe tedd bele a tojásokat, úgy, hogy az teljesen ellepje őket. A hagyma héja, attól függően, hogy mennyit teszel a vízbe, természetes barna színt ad a tojásoknak. Miután elérted a kívánt árnyalatot, vedd ki a csomagokat a vízből, szabadítsd meg őket a csomagolásuktól, és kész is van a szolid, természetes, mégis gyönyörű húsvéti tojás.
Viaszos technika
Felforrósított viasszal rajzolj tetszőleges mintákat a tojásokra, majd dobd őket hideg, színezett vízbe. Ha nem kedveled az egyébként egyszerűen kikeverhető ételfestékeket, a fent említett vöröshagymán kívül kiváló természetes színezék még a cékla, az áfonya, a spenót vagy a sárga hagyma héja is. A viasszal bevont részek, (akárcsak a levelek esetében) nem színeződnek el, így kapod meg akár 5 perc alatt a kész hímes tojást. A színeket akár keverheted is, a végeredmény itt is csak tőled függ.
Bármelyik módszert is választod, érdemes az elkészült tojásokat egy kis olajjal, vagy szalonnahéjjal átkenni, hogy természetes, csillogó fényt kapjanak!