Iránytű a gyógyuláshoz

Megfelelő onkológiai ellátás? Így segíthet a hozzátartozó

Számos rákbeteg, ahogy szembekerül a súlyos diagnózissal, nem csak a gyógyulás reményét veszti el szinte azonnal, de a hirtelen jött sokk hatására döntésképességét is. Ezt a fajta tudatállapotot esetenként nagyfokú beszűkültség jellemzi, elsőként ilyenkor adódik lehetőség a családtagok, hozzátartozók vagy a barátok számára, hogy valódi segítséget nyújtsanak a beteg számára.

Hogyan tovább?

A diagnózist követően a betegnek számos olyan döntést kell meghoznia, ami nagyban befolyásolhatja az elkövetkezendő hónapokat, a kezelések eredményét és a gyógyulás esélyét. Nagyon nem mindegy, hol lesz a további vizsgálatok centruma, ki lesz a beteg orvosa, illetve milyen kezelésekben lesz része a páciensnek. Ezek mind olyan kérdések, amik egy ilyen komplikált helyzetben nagyon fontosak, a betegeknek általában mégis többlet terhet jelentenek, így ha ezek koordinálását a hozzátartozók veszik át, azzal igen nagy segítséget nyújthatnak.

Mit tehet a hozzátartozó?

Kísérjük el a beteget a konzultációra!

Először is, elkísérhetjük a beteget a kezelőorvossal - vagy az onkoteammel - folytatott első konzultációra, hiszen a legfontosabb kérdések általában itt dőlnek el. Az első és egyik legfontosabb lépés a diagnosztikai módszerek kiválasztása, melyek a későbbi lehetséges kezelési módokat is nagyban meghatározzák. A javasolt kezelési formát illetően természetesen a betegnek is van választása, nevezetesen az, hogy ha nem ért vele egyet, akkor nem egyezik bele. Ebben az esetben magunk is leülhetünk a szakorvossal annak kiderítése érdekében, hogy adódhat-e még esetleg más olyan diagnosztikai-, vagy kezelési módszer, ami alternatívaként jöhet szóba.

Ha módunkban áll, nyújtsunk anyagi támogatást!

Egy súlyos betegség nem csak lelki, hanem anyagi téren is megrendítheti a családot. Sajnos az sem ritka, hogy valaki betegségtudat nélkül, önmagát sanyargatva dolgozik tovább, hiszen tőle függ a család megélhetése. Az anyagi források még ebben az esetben is hamar kiapadhatnak, ekkor pedig valóban nehéz helyzetbe kerülhet a beteg. Ilyenkor jöhet szóba az anyagi támogatás, és ha ezt meg tudjuk beszélni a beteggel - hiszen arra is szükség van, hogy ő valóban el akarja fogadni a felajánlott segítséget - akkor ezzel is csökkenthetjük a rá nehezedő lelki terheket.

Erősítsük lelkileg!

Minden rákos beteg számára kiemelten fontos, hogy a hozzátartozók a kezelés aktuális fázisának és a beteg igényeinek függvényében a lehető legjobban próbálják szerettüket a családi folyamatokba integrálni. Ha a beteg két kezelés között jobban van és a családi élet szerves része lehet (otthon például kiveheti a részét a házimunkából vagy kimozdulva kisebb-nagyobb feladatokat láthat el), akkor méltán érezheti úgy, hogy rá még szükség van az életben. Mindez pozitív visszacsatolást gyakorol a beteg életminőségére és lelki egészségére.

Gyűjtsünk minél több információt!

A betegek egy része sokszor automatikusan kemo- vagy sugárterápiát kap, ami főként olyankor fordulhat elő, ha hozzátartozónkat egy az átlagosnál is túlterheltebb kórházban kezelik. Amennyiben néhány perc sem jut a beteggel történő valódi beszélgetésre, majd a lehetséges kezelési módok közös megvitatására és kiválasztására, érdemes maguknak a hozzátartozóknak is utánanéznünk, hogy van-e a felajánlottnál jobb megoldás. Ilyenkor akár a beteg élete is múlhat a tájékozottságon, például azon, hogy az ő esetében van-e lehetőség személyre szabott onkológiai ellátásra, vagy nincs.

Új esély a rákgyógyításban (x)

Az Oncompass Medicine szolgáltatására is leggyakrabban a betegek hozzátartozói találnak rá. A cég világszínvonalú fejlesztéseinek köszönhetően már itthon is elérhető az a molekuláris diagnosztikai vizsgálat, mely a daganat genetikai anyagában található génhibáknak, vagyis a mutációknak a részletes és nagy pontosságú elemzésén alapul. Ennek eredményétől függően lehetőség van rá, hogy a daganatokat ne csak a hagyományos kemoterápiával, hanem intelligens, célzottan ható készítményekkel kezeljék, ami jelentősen megnöveli a gyógyulás esélyét.

A molekuláris diagnosztikai vizsgálat során mindössze a daganatból korábban már levett szövettani mintára van szükség, így a betegnek nem kell újabb mintavételi procedúrán átesnie. A hozzátartozók adott esetben a teljes folyamatot végig tudják menedzselni, ezzel is könnyítve a beteg terhein. Az ontodiagnosztika eredménye ráadásul a - közfinanszírozott ellátás hosszú, akár hónapokig is elhúzúdó procedúrájával szemben - akár napok alatt is elkészülhet, szintén jelentősen növelve a gyógyulás esélyét. További információk itt.

Fotók:123rf.com

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Iránytű a gyógyuláshoz
Lifestyle
Vízöntőknek ma váratlan kiadásokkal, esetleg pénzügyi nehézségekkel kell számolniuk. Napi horoszkóp.
Sztárok
Egy kapcsolatban a szakítás sokszor egyet jelent az egymás iránt érzett örök haraggal és a feltétlen utálattal, amivel kiszáll az ember egy kapcsolatból. Nem mondhatják el azonban magukról ezt az...
Sztárok
Szokásos vasárnap este volt és Katalin hercegné, Vilmos herceg, valamint gyerekeik az ágyban feküdtek. Miközben az igazak álmát aludták, két álarcos férfi bemászott a birtokukra.
Home&Design
Ha te is nagy híve vagy a takarítási hackeknek, akkor ezt imádni fogod! Nincs más dolgod, mint sütőpapírt tenni a hűtőd tetejére és ami utána történik, az felér egy varázslattal.
Lifestyle
Zokogásban tört ki a lány, amikor megtudta, hogy a nővére férjhez megy.
Lifestyle
2025 egy izgalmas, változásokkal teli év lesz, amelyben a Halak végre valóra válthatják álmaikat, miközben megtalálják a belső békéjüket is.